| Aide a întrebat:

Am un laptop Asus de aproape 2 ani. Atuci cand mi l-am cumparat, l-am primit cu tot cu windows-ul instalat. Am windows 7 si antivirus Microsoft Security Essentials. Cam de vara trecuta a inceput sa faca niste "figuri" antivirusul. La inceput nu prea am dat importanta pentru ca nu sunt un geniu in calculatoare, dar de la un timp a inceput sa ma enerveze. Internetul merge greu, se blocheaza des. Apar O GRAMADA de update-uri. Uneori imi apare "PC status: Potentially unprotected. " apoi dau scan si imi apare protected. A doua zi la fel, si tot asa. AA si daca dau sa vad "detected items" nu apare nimic. ca si cum eu am dat scan in fiecare zi degeaba... Va rog sa ma ajutati, daca tot ati citit pana aici. Multumesc

2 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Update-uri de la Windows sau antivirus?
Probabil să ai multe programe.
Deci, dacă Windows-ul a fost instalat înseamnă că e original.
Șterge update-urile:
Mergi la Computer, apoi în C, deschizi folderul Windows și te uiți după un folder numit SoftwareDistribution și îl ștergi. Dacă te întrebi de ce, ca să nu se întâmple nimic, în acel folder se salvează toate update-urile de la Windows, adică un fel de reset.
Apoi, click pe butonul Start, scrie services, click pe services și cauți Windows Update iar în partea stângă vezi că ai Restart the service, click pe el.
Apoi, intră în Control Panel, click pe System and Security și pe Check for updates și dai Install updates.

Asta pentru Windows.
Apoi, vezi de viruși cu ăsta, se instalează automat și scaneză cu el http://ninite.com/malwarebytes/.

Vezi de programe pe care nu le folosești.
Poți seta să pornească fără atâtea programe, doar cu cele de bază, click pe Start, scrii msconfig.exe și bifezi Diagnostic Startup.
Dacă nu te descurci lasă-mi ID într-un mesaj.
Mai sunt și alternative până să reinstalezi Windows-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe google advanced sistem care 6 ultimate il instalezi si are foarte multe functii utile (pe care ai sa le descoperi singur). Ca sa ai licenta trimite un email la chip0113syscareultimate@chip.cz cu textul License Request si in 2 minute primesti licenta pe 1 an... daca mai ai ceva nelamuriri...