| ivan12 a întrebat:

Am un laptop Asus i3-4010u si am pus windows 7! Dvd-ul cu drivere nu pot sa le instalez pe laptop pentru ca am windows 7 (pe dvd scrie ca pot sa le instalez doar pe windows 8) cum descarc drivere? De unde?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă ai avut Windows 8 preinstalat pe laptop, atunci ai șanse mici ca să mai găsești drivere pentru windows 7, deoarece cei de la Asus au optimizat hardware-ul special pentru windows 8 sau mai nou.Am pățit-o cu mai multe modele din 2014-2015 de la ei, și singurele sisteme compatibile au fost Windows 8.1 și Windows 10, deoarece drivere pentru Windows 7 nu se găsesc nicăieri pe net și nici în automatic updates, unde în 99, 9% din cazuri acestea vin spre download, cu excepția celui de ethernet ce este disponibil pe Asus Teck, dar și ăla nu este compatibil cu toate modelele de laptop-uri.
Deci deși din BIOS te lasă sa instalezi Windows 7, drivere pentru ele nu se găsesc.Recomand Windows 10 dacă nu-ți place Windows 8-ul.Succes

| K0sti a răspuns:

De pe site-ul producatorului, unde crezi ca stau driverele?

| halogen001 a răspuns:

Poate merge cu un cautator de drivere gen DriverEasy

| Zaygon a răspuns:

Poti sa incerci sa le pui pe alea de 7. Tot asa a venit la mine un prieten cu un Asus si mi-a zis sa ii pun win 7 cu toate ca laptopul era optimizat pentru 8 dar a fost okay si au fost compatibile in mare masura. Eu de exemplu am un Lenovo, cand l-am cumparat avea drivere pentru 8 dar am pus in prima faza 7 si mergeau toate, dupa am trecut la 8 si mai apoi la 8.1. Dar un caz nefericit, am fost la prieten isi luase laptop nou free dos tot Lenovo optimizat pentru 8.1 si sa ii pun driverele si vroia win 7, i l-am instalat, o parte din drivere erau compatibile, faza naspa ca driveru de retea si wireless nu erau si am cautat pe net de la o versiune anterioara si compatibilizare, am stat 2 ore pentru un amarat de driver ca el vroia 7 ca sa se joace. Recomand 8/8.1.

| IonutIoni123 a răspuns:

Scrie si tu pe google Asus i3-4010u drivers si vezi ce gasesti