| alextheunstoppable a întrebat:

am un laptop, Lenovo ideeapad g 500, 4 gb ram, 1tb, 2 gb video dedicat, Intel pentium r cpu 2020m @ 2.4 ghz 2. 4ghz, se poate sa ai schimb procesorul, cu un i7 gen sau generatie mai buna pentru jocuri, cum? si in ce suma de bani? dau funda!

4 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Buna,
Costurile sunt suficient de mari incat sa nu merite.
Din ratiuni economice, pe un laptop care a fost echipat cu un Intel pentium se va pune o alimentare necesara acestui procesor si cam atat. Chiar daca teoretic vorbim de acelasi socket intre procesoare, din punct de vedere energetic, un i5/i7 (TDP mai mare) nu vor putea functiona in parametri optimi.

| Jipa95 a răspuns:

Si daca ai putea sa schimbi procesorul ( teoretic ) ca practic unele modele de laptop sunt limitate iar costurile inlocuirii unui procesor sunt uriase, tot ti-ar merge jocurile taras, deoarece ai o placa video foarte slaba. extrem de slaba. Vrei jocuri? I-ati un desktop.

| CinevaNou a răspuns:

Cumperi altul cu i7, upgradeurile sunt de obicei inutile pe laptopuri.

| alexamarias a răspuns:

Buna, pe G500 nu poti sa instalezi i7, nu tine placa de baza (l-am intrebat chiar acum pe fratele meu care se pricepe la hardware) Singura varianta este sa inlocuiesti placa de baza cu una care accepta i7 sau sa iti vinzi laptopul si sa iti iei un desktop