| ingerinaripat a întrebat:

Am un telefon Utok Q55 si azi am observat ca pe camera din spate apare un punct negru cand fac poze. Telefonul îl am de aproape 3 săptămâni. Care este problema? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă punctul apare constant pe aceeași poziție și are o formă clar delimitată e posibil să fie senzorul defect. Dacă forma are marginile difuze, poate e un fir de praf/gunoi depus pe partea optică (sticlă, lentile, filtru IR).
Cel mai bine e să mergi cu el la service, fiind încă în garanție.

| ingerinaripat explică (pentru mihai69):

Da, forma punctului este neclara, multumesc pentru raspuns!

| ingerinaripat explică (pentru mihai69):

Cand este luminozitatea mare se diminuează punctul.