| costeaboy a întrebat:

am venit cu o configuratie pc noua, si am nevoie de parerile voastre despre acest pc.
Placa de baza ASRock B85 Pro4
Procesor Intel Core i3 4150 3. 5GHz box
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Placa video Gainward GeForce GTX 650 1GB DDR5 128-bit
Memorie Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1600MHz CL11

Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W
Carcasa Delux ME878 black-blue

Ventilator / radiator RAIDMAX 120mm Black
?

16 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Tu tot vi cu o "configuratie" noua de cateva luni bunelaughingla care schimbi doar o componenta de fiecare data

| heldeN a răspuns:

De 2 luni iti toi iei pc si inca nu l-ai cumparat, dupa sute de sfaturi si configuratii de la colegi
1. De ce i3 4150 cand ai fx 6300 cu 25% mai performant?
2. De ce gtx 650 cand ai hd 7770 mai ieftina si cu 20% mai performanta
Nu te inteleg!

| costeaboy explică (pentru heldeN):

Hd 7770 e mai performanta ca gtx650? glumesti? imi place fxu dar e mai vechi ca haswel, vreau sa fiu precis ce iau ca sa nu dau banii aiurea intelegi?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Da hd 7770 e cu aproximativ 20% mai bun decat gtx650 daca te-ai uita la o comparaqtie

| heldeN a răspuns (pentru costeaboy):

Fx 6300 a fost lansat anul trecut si este cel mai cumparat procesor, este un best buy la 450 lei, e peste i3 4150 cu 20% in orice joc/aplicatie, dar daca tu nu vrei performanta pentru ca e AMD, poti merge si pe i3, dar platesti mai mult, degeaba

| costeaboy explică (pentru heldeN):

Dar de i3 ce parere ai?

| heldeN a răspuns (pentru costeaboy):

E un procesor ok, dar daca iei i3 4150, trebuie sa iei o placa de baza cu chipset h97 pentru a putea face upgrade la viitoarele procesoare mult mai puternice care vor fi lansate in 2015 numite Intel broadwell
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h97-pro4/
Dar daca nu te gandesti sa faci upgrade, acum, in prezent, fx 6300 e mai bun decat i3 cu 20-25% in orice aplicatie/joc

| costeaboy explică (pentru heldeN):

Ti-am zis ca nu ma aranjeaza soketul, e unul vechi, procesorul imi place mult,

| costeaboy explică (pentru heldeN):

Eu nu vreau peste 2 ani sa arunc pcul

| heldeN a răspuns (pentru costeaboy):

Nu trebuie sa-l arunci, daca iei i3 4150 + placa de baza recomandata de mine, peste 2 ani daca nu te mai multumeste, poti pune un i5/i7 broadwell, inca un stick de memorie ram, si o placa video noua ...restul ramane asa
La fel si fx 6300, peste 2-3 ani daca nu te multumeste, procesor-ul + placa de baza le vinzi, si iei o platforma mai noua, restul ramane asa
Dar daca e sa vorbim acum, in prezent. fx 6300 e orice i3 din gama Intel

| costeaboy explică (pentru heldeN):

Am avut in vedere daca iau fx6300

| MultiCore a răspuns:

Nimeni nu stă să caute pe net fiecare componentă. Din câte văd și cunosc sunt „bunicele". Există cu mult mai bune. Dar ai peste medie. Sper că nu încercai să te lauzi. tongue Numai bine!
P.S. Sper să nu ți se ardă ceva pe acolo.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru MultiCore):

Peste medie este un i5 haxwell sau fx 8320 cu un gtx 760 nu i3 si 650winking

| MultiCore a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Media săracilor români.

| Dackvareder123 a răspuns:

E ok configurația dar cred ca ar fi mai bine 1TB decât 500GB deoarece nu e dif mare de preț. Ne dai și un preț de referință?

| Dackvareder123 a răspuns:

Mulți vad ca zic sa iei AMD. AMD este un producător pentru persoane care nu vor sa dea mulți bani sau care vor să-și facă niște servere. Nu zic ca nu sunt ok dar am aceleași specs ca și un prieten, eu având I5 iar el 6300 și lui BF4 pe ultra la 1640x1080 ii sacadează (mie full HD 40fps), de asemenea a întâmpinat probleme la randări în 3ds max când lumina ii trecea prin pereți iar mie nu (același proiect)