| AlexandraDaria2015 a întrebat:

Buna tpu.am vorbit pe mess cu cineva si mi-a trimis "un videoclip". cand am deschis, scria "ai luat teapa".m-am speriat si-am restartat repede pc-ul, inainte sa se inchida singur.ma gandeam ca poate e un virus sau vreun keylogger.mentionez ca apoi am aflat ca am vobit cu cineva strain pe mess.am descarcat programul "malwarebytes'anti-malware" si am dat scanare.am facut asta dupa un raspuns de pe TPU. dupa ce s-a terminat scanarea, am dat restart ca se bloca pc-ul.cand am intrat, mi-a aparut in dreapta jos ca sistemul meu are "un risc".am dat acolo si am bifat o optiune pentru protejarea sistemului.se poate sa fi scapat de acel "virus, keylogger"?
p.s:dupa scanare mi-a detectat 7 "virusi"(sau ce erau aia)

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Bună!
Ca să fii sigură dă-i un full scan la system de 2-3 ori, ca să nu fi rămasă ceva.
Este foarte probabil ca ce-i fi luată un program ce modifica pe-acolo prin regiștri. Vezi cu http://www.piriform.com/ccleaner.
Acest antivirus e foarte bun, cum îi zice și numele, detectează programele rău intenționate asupra Windows-ului.
Dacă observi că îți merge rău PC-ul, încearcă și Kaspersky cu trial, ăla chiar că nu lasă nimic.
Succes!