| Akihito a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar o camera foto as vrea cateva sugestii pana in 1500 lei si sa stiu ce inseamna DLS, mirrorless si compact la camera foto ce diferente sunt intre ele.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Bun depinde de care vrei compactă digitală, DSLR sau Mirorless. DSLR-urile sunt camere profesionale și evident bune au senzor mare în comparație cu cele compacte. Un DSLR bun este în jur de 2000, 2500 RON și foarte bun poate să fie și 5000 RON sau mai mult. Dar DSL-urile vor fi în contonuare folosite dar desigenul poate se va mai rafina în timp ca cei de la Sony SLT-urile.
Cele mirorless sunt orientate mai mult pentru userul de rând homeuser dar îmbină și latura profesională a acestora, și acestea înseamnă că aceste aparate folosesc același senzor ca cele de la Nikon D7000 sau PentaX, folosește contrast detection. Mirorless adică Miror less = foro oglindă. Ele seamănă cu cele compacte dar sunt puțin diferite, evident ele fiind foarte bune în comparație cu cele digitale compacte clasice. De ce spun asta, sensorul este mult mai rapid și este foarte mare. După cum știi aparatele DSLR au acea oglindă în interior. Tu când privești pe vizor imaginea se reflectă în acea oglindă și ajunge la tine și prin senzor. Un senzor mare înseamnă lumină multă care luminează pixelii, captează lumină foarte multă. Se poate focusa și pe vârful unei scobitori sau de ac fără nici un fel de problemă. Aparatele mirorless se pot numi și semiprofesionale.
Acum, referitor la o cameră de 1500 LEI.
Cel mai ieftin Mirorless este 1500 RON http://www.emag.ro/......DH8W4BBBM/
Aici în acest link compari pozele făcute cu o varietate de apărate foto DSLR, Mirorless, Compacte.
http://www.dpreview.com/reviews/studiocompare.asp
Alte referințe http://blog.f64.ro/2012/07/31/de-la-oglinzi-la-aparate-foto-mirrorless/
http://www.giz.ro/aparate-foto/aparate-foto-mirrorless-vs-dslr-21127/
Alegerea îți aparține, merită să ai un mirorless.
Sper că te-am putut ajuta!

2 răspunsuri:
| Boss_Sebbi_1997 a răspuns:

Mergi la Orange sau pe olx

| Anielutza a răspuns:

Eu zic sa iti ei cel mai scump, pentru ca ce ii mai scump este mai bun, dar fa cum vrei tu. Tu alegi!