| HeLp222 a întrebat:

Astazi mi-a sosit si mie router-ul de wi-fi,l-am bagat in priza,dar eu nu am mai avut pana acum,in Romania foloseam RDS simplu,fara nici un fel de router ca sa prind din toata casa. Acum m-am mutat in alta tara,si probabil e diferit fata de cum era in Romania. Deci,imi poate spune si mie cineva cum sa fac? De pe laptop m-am conectat,si de pe telefon si nu merge. Pe laptop apare scris -Limitat- si e un semn de exclamare langa,iar pe telefon apar liniile gri. Am vazut pe un site ca trebuie sa intru in bara de start,sa introduc un IP care e pe spatele routerului,dar eu nu am nici un IP acolo,decat niste numere si niste litere legate de LAN MAC,VViMAX Mac,S/N,m-am uitat si pe foile primite cu router-ul si nu gasesc nici un IP, decât numere de telefon de la firmă și niște coduri de vreo 6-7 cifre maxim.

2 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Parcă așa am pățit și eu.
Deschide browserul și scrie 192.168.0.1, apoi dă enter, ca și când ai accesa o pagină de web.
O să îți apară o fereastră în care vei introduce userul și parola. De obicei sunt admin/admin sau admin/1234.
Depinde de tipul de router.
Pe undeva prin stânga o să ai Wireless, Wireless Settings și de acolo va trebui să îl configurezi tu.

Nu garatez că o să meargă, nu mă pricep la chestiile astea.

| HeLp222 explică (pentru Cherilyn):

Eu am citit pe o pagina de pe internet ca trebuie sa bagi IP-ul tau, acolo cand deschizi browser-ul. Dar eu pe spatele routerului nu am nici un IP de genul, o să încerc cu numărul dat de tine, mersi