| MaxiEcho a întrebat:

Care e diferenţa dintre procesorul dual-core de 1.6 ghz si quand-core tot de 1.6 ghz?
Care procesor este mai bun?
Procesorul dual-core lucreaza cu 0.8 ghz pe nucleu adica 1.6 : 2?
Si cel quand-core cu 0.4 ghz adica 1.6 : 4?
Care merge mai bine care e mai bun?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un procesor dual core are o inima fizica si una virtuala. La calcul nu se face asa daca are 1, 6 Ghz nu se pun 3, 2 Ghz. Cel de al doi-lea nu dubleaza puterea ci o mareste oarecum (depinde de cprocesor). Quad core inseamna patru procesoare fizice si deci nu se compara cu un dual core.

| halogen001 a răspuns:

Un procesor dual corecontine 2 procesoare pe acelasi circuit integrat http://www.techterms.com/definition/dualcore deci fiecare e pe 1. 6Ghz si cele 2 lucreaza impreuna. Nu se dubleaza chiar puterea de calcul, dar se mareste destul de mult. La fel cu 4 nuclee http://whatis.techtarget.com/definition/quad-core-processor.
Cel mai bun e cu 4 nuclee (quad) si in general consuma si mai mult curent :)

| AdrenalinTm a răspuns:

Procesorul dual core are un nucleu fizic si unul virtual nu se dubleaza nu se imparte ghz cel virtual e cndus tot de cel fizic
quad core inseamna 2 fizice si 2 virtuale

| MaxiEcho explică:

De ce tableta asta ...EY4NNBBBM/ dual-core e mai scumpa decat aceasta
...D179JBBBM/ ca sunt de acelasi producator au aceeasi frecventa?
De cea dual-core e mai scumpa decat quand-core? Ca e mai buna?
Care tableta e mai buna?