| belciuge a întrebat:

Bună, TPU!

Cât costă un sistem de proiecție digital Barco DP2K-12C pentru cinematograf?

Caut pe internet și nu găsesc această informație.

Și cam cât costă un ecran cu lățimea de 12 și un sistem digital de sonorizare surround? Din câte am citit sunt fiecare în jur de 3. 500EU.

Mulțumesc pentru orice informație happy

Elena

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

55k euro?! :O cat 2 bmw-uri... :I doar aparatura. Totul ca sa vina 20 oameni pe zi (15000 euro pe an daca zilnic merg macar 20 oameni - in vreo 4 ani abia recuperati doar banii de aparatura). Eu nu mai zic nimica. Bafta. Poate totusi merg mai multi oameni cine stie. Macar sunt bani cu fonduri europene? asa ar merita.

3 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Daca doriti sa va construiti un cinematograf, exista firme specializate in acest domeniu care se ocupa de partea tehnica cat si de izolare fonica. Pana si fotoliile. Luati legatura cu ei. (search google like always) ...Parerea mea e ca nu merita sa investiti in cinematograf ca nu veti avea clienti multi. De cand a fost vandut hoolywood chinezilor nu se mai produc filme ca pe vremuri. Majoritatea filmelor apar pe toren*e si majoritatea au "3d dolby digital 4k home cinema" acasa. Care sincer nici nu e prea scump. Nu stiu ce sa zic. Mie de exemplu imi plac cinematografele cu sa-i mari si design interior futuristic (si bilet ieftin). Daca faceti o sala de cinema cu buget redus sigur nu veti avea clienti. Si la cele cu buget mare abia merge lumea. Asta depinde si de amplasarea strategica in orase.

| belciuge explică (pentru DryIce):

Mă interesez pentru un cinematograf in Vatra Dornei. Aici este o sală cu 330 de locuri.
Am găsit un site cu aparatură digitală pentru cinematografe, Pentru un ecran de 12m lățime, costă 55. 000EU cu totul (sistem digital de proiecție, ecran, sistem de sonorizare digital, accesorii, instalare, transport). Este 2D, nu 3D.
Preconizez că biletul nu va fi scump. 9lei și 4lei pentru elevi, pensionari.
Nu se vor da filme comerciale sau 3D ci mai mult filme de artă europene și românești. Mie personal, îmi plac mai mult acestea. La un film 3D n-am ajuns încă happy
Sigur că îmi plac și filmele premiate sau nominalizate la Oscar dar la acelea licența de difuzare este mai scumpă. cred happy

Mulțumesc pentru răspuns, Dryice
Elena

| DryIce a răspuns (pentru belciuge):

55k euro?! :O cat 2 bmw-uri... :I doar aparatura. Totul ca sa vina 20 oameni pe zi (15000 euro pe an daca zilnic merg macar 20 oameni - in vreo 4 ani abia recuperati doar banii de aparatura). Eu nu mai zic nimica. Bafta. Poate totusi merg mai multi oameni cine stie. Macar sunt bani cu fonduri europene? asa ar merita.

| belciuge explică:

Nu, nu cu fonduri europene.
E posibil sa vina mai multi oameni, mai ales in weekend. Este si Câmpulung Moldovenesc aproape, la 40km.