| ceasca5 a întrebat:

Caut sa imi fac un nou calculator pe piese si nu stiu de unde si ce piese ar fi bune. Daca ati putea sa imi dati exemple de piese bune si ieftine plus un site de unde sa le cumpar. Cea ce caut foarte repede e o carcasa, procesor si rami(8G de preferat). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MyOriginal a răspuns:

Spune pretul in care vrei sa te incadrezi. Daca iei procesor trebyie sa fie compatibil cu placa de baza happy iti zic eu ce sa iti iei, dar da un pret happy

| ceasca5 explică (pentru MyOriginal):

Pai nu conteaza sa fie compatibil ca vreau sa iau alta placa de baza dar as vrea sa dau maxim in 200 de lei. Si as vrea piese bune si rezonabile la pret pentru ca am nevoie de calculator destul de k pentru a edita poze.

| MyOriginal a răspuns (pentru ceasca5):

200 si pentru procesor si ram?

| ceasca5 explică (pentru MyOriginal):

2000 de lei* scuze.

| MyOriginal a răspuns (pentru ceasca5):

Imediat iti fac un set complet daca doresti happy. Amd sau Intel? Nvidia sau radeon?

| MyOriginal a răspuns (pentru ceasca5):

Procesor Intel Core i3 4330 3. 5GHz box
Memorie Crucial Ballistix Sport 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit
Carcasa Deepcool Tesseract BF black
Placa de baza ASRock H97 PRO4
Toate sunt de pe pc garage, pretul al piesele astea tottal e de 1600 ron. daca vrei iti fac si complet

| ceasca5 explică (pentru MyOriginal):

Multumesc dar doar asa de curiozitate se merita sa iau 16g ram sau 8 e bine si carcasa este cumva combatibila cu recire pe apa pentru ca ar fi de folos sa am una deoarece la 12 ore de lucru pe calculator deja cooleru suna.

| MyOriginal a răspuns (pentru ceasca5):

Asta nu ai precizat, de racirea pe apa. In 2000 ron, vrei toate piesele sau anume piese, de ex. Carcasa compatibila cu racire pe apa, ram, procesor. Nu, nu se merita 16 gb ram deloc, poti lua 8 gb pe frecventa mai mare si cl mai mic, si nici aceia nu vor fi folositi la maximum. Iti fac un set full pe seara.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai si restul componentelor?