| korenix a întrebat:

Ce sistem credeti ca este mai bun?

http://www.emag.ro/boxe-genius-sw-hf5-1-6000-wood-3-1730 022101/pd/EQW13BBBM/

sau

http://www.emag.ro/boxe-5-1-genius-sw-hf5-1-5200-150w-rm s-wood-g-31731052100/pd/DCLRJBBBM/? ref=smart-history_1

Am vazut ca modelul 6000 are 200w, dar are 5 boxe, ceea ce ma face sa cred ca nu se aude foarte bine.

Si modelul 5200 are 150w, si are 7 boxe, ceea ce ma face sa cred ca se aude mai clar.

Sau nu conteaza numarul de boxe, ci puterea lor?

Voi care credeti ca este mai bun?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca vrei numai "sa rupa basul" poti merge pe oricare din variantele pe care le-ai gasit tu. Niciun sistem din acele 2 (ca marea majoritate multicanal de altfel) nu suna bine si nici muzical, in schimb majoritatea stiu sa bubuie.

In bugetul tau te puteai incadra pentru un Microlab Solo 6C, un sistem 2.0 care e cu mult peste zdranganelile astea de Genius si Logitech 5.1 cand vine vorba de sunet calitativ. Dar din pacate pentru tine nu bubuie, ca n-au subwoofer.

Decat sa dai peste 500 lei pe un sistem de genul, mai bine mergi pe un Z2300 SH care face acelasi lucru dar e mult mai ieftin.

5 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca iti cumperi sistem audio pentru muzica, nu face greseala pe care o fac majoritatea consumatorilor nepriceputi - achizitia unui sistem multicanal. 90 % din muzica este inregistrata stereo (2 boxe) ceea ce inseamna ca redarea pe 5.1/7.1/n.1 este inutila. Mai mult, gandeste-te ca pentru un multicanal, cumperi efectiv 6 sau 7 incinte la un pret modic (600 lei sa spunem), deci ce calitate te astepti sa primesti de la o gramada de boxe care costa destul de putin?

Daca vrei sistem pentru muzica opteaza pentru 2.0, eventual 2.1 daca vrei bas bubuit. In cazul in care vrei recomandari, specifica un buget marimea camerei si placa audio dedicata (daca detii asa ceva).

| korenix explică (pentru Utilizator1234):

Mai pe limba mea daca se poate, ca nu ma pricep la boxe.
Pe mine ma intereseaza sa am bass puternic sa am cu ce sa sparg geamuri.
Din limba aia straina rolling on the floor, ce ai spus tu acolo, ma faci sa cred ca te pricepi destul de bine.(o mare parte am inteles)
Din punctul tau de vedere care sistem ar fi mai bun din exemplele date de mine.
Ori care ar fi parerea ta, la cele 2 sisteme, care ar fi pro si contra, sistemului respectiv ales de tine.
Si daca vrei da-mi si un exemplu de un sistem de 2.1 puternic pana in 700 lei.
Multumesc big grin.

| korenix explică (pentru Utilizator1234):

M-am uitat la Logitech z2300 sh este foarte bun, are un bass foarte puternic.
Contrar ar fi sateliti, m-am uitat pe forum si am vazut ca daca tii mult volumul la maixim sau chiar si la 70% au ocazia sa se arda sateliti.
Intrebarea mea este: pot sa schimb sateliti? Sau chiar sa pun mai multi?
Si daca da ce imi recomanzi?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru korenix):

Sunt cazuri si cazuri. Amplificarea e destul de slaba ca si componente pe Z2300 (parca TDA7296 cu JRC-4565 era) deci de acolo va veni problema. Insa, ai amplificari slabe pe majoritatea sistemelor de genul. Adica din cauza ca satelitii primesc o amplificare de 38W in 8ohm cu distorsiuni de 0.5%, atunci cand maresti volumul, automat cresc si distorsiunile dar si randamentul pe care trebuie sa-l dea amaratul ala de difuzor de 4cm - concluzia, nu-l forta. Da, poti sa schimbi satelitii dar nu recomand sa pui mai multi (oricum nu are rost ca vei folosi un splitter ce va imparti semnalul pe mai multe canale dar se vor auzi la fel de tare).

TDA7296 suporta incinte intre 20-40W de preferat in 8 ohmi (desi suporta si in 4 ohmi, eu nu recomand - nu intru in detalii).

Deci daca vrei sa schimbi satelitii, cauta cam asa ceva.
Eu pot sa-ti las un exemplu, ceva care ar modifica cu mult in bine sunetul.

http://hificenter.ro/boston-acoustics-cs-23

| Utilizator1234 a răspuns (pentru korenix):

Daca vrei numai "sa rupa basul" poti merge pe oricare din variantele pe care le-ai gasit tu. Niciun sistem din acele 2 (ca marea majoritate multicanal de altfel) nu suna bine si nici muzical, in schimb majoritatea stiu sa bubuie.

In bugetul tau te puteai incadra pentru un Microlab Solo 6C, un sistem 2.0 care e cu mult peste zdranganelile astea de Genius si Logitech 5.1 cand vine vorba de sunet calitativ. Dar din pacate pentru tine nu bubuie, ca n-au subwoofer.

Decat sa dai peste 500 lei pe un sistem de genul, mai bine mergi pe un Z2300 SH care face acelasi lucru dar e mult mai ieftin.

| MihaelaCarbunaru a răspuns:

Eu zic ca se aude mai bine acesta http://bit.ly/1vD9Mea