| alextheunstoppable a întrebat:

ce ziceti? Allview x2 soul sau galaxy s4 i9506? big grin

Răspuns Câştigător
| raduradu2014 a răspuns:

Normal ca Allview x2 soul

| alextheunstoppable explică (pentru raduradu2014):

De ce esti singurul care spui asta?

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Oare laughing
s4 i9506 il face in zece stiluri...

| alextheunstoppable explică (pentru sltlp):

Spune citeva stiluri tongue
convingema de ce sa il cumpar pe S4 i9506 si nu pe x2 soul

| sltlp a răspuns (pentru alextheunstoppable):

De obicei nu are sens sa mai bat la tastatura dupa ce dai un raspuns castigator. Dar hai sa fie...
1.In primul rand, Allview, is chinezarii(ma refer ca telefoanele lor is chinezarii rebranduite).
2. I9506 este capabil sa lucreze pe mai multe variante atat dinretele 2g cat si 3g(poate pleci vreodata prin alte zone ale globului, cu alview-ul nu ai sa ai semnal in veci).
3. i9506 stie 4g. Si nu orice 4g, ci varianta "inbunatatita"(de asta e LTE-A).
4. Samsung-ul are gorilla glass 3(nu cred ca alview-ul are).
5. Samsung suporta un card de memorie(din 16 gb raman 13 disponibili, nu e prea ok). Cu un card, macar mai muti din poze si restul.
6. Alview-ul nu are usb host.
7. Senzorul de la camera foto de la i9506 este superior, chiar daca ambele au 13mp, iti garantez eu, Samsung-ul e mai bun.
8. Ambele filmeaza 1080p. Dar Samsung-ul e capabil de dual-video(filmeaza cu ambele camere). Daca asta nu te-a convins, e bine de stiut ca e capabil de filmare 4k(e doar o chestiune de soft aici). Allview-ul are un hardware de 2 bani, nu stie asa ceva si nici nu o sa stie.
9.Softul de la Samsung o sa primeasca mai multe actualizari de soft, si o sa fie mai bine optimizat.
10. Pe partea de hardware, degeaba are x2 soul octa-core, ca e o panarama de procesor. Pun multe nuclee, si toate proaste. Samsung a ales varianta cu snapdragon 800(Ce are si note 3, xperia z1 etc). Acest snapdragon 800 este mai performant fata de ce are acel x2 soul
si acuma...cel putin 10 stiluri:
11. gpu-ul(Sau procesorul grafic) de la x2 soul este inferior. Este un plus fata de generatia precedenta, dar tot nu e destul.
12. acel s4 are mai multi senzori(gen barometru, sau senzor umiditate, sau gesturi, dar si senzorul de temperatura merita mentionat).
13. S4-ul stie glonass. In rusia, spre exemplu, e folosit deoarece localieaza ceva mai rapid decat clasicul gps cu a-gps.
14. optional acel s4 poate sa suporte incarcare wireless.
15. acel s4 suporta tv out via cablu mhl(cumperi un cablu de ala si conectezi telefonul la tv, si vezi ce e pe telefon direct pe televizor).
16. Bateria e discutabila, dar din ce ofera ei oficial, Samsung-ul il depaseste atat in timpul pentru convorbiri, cat si cel de stand-by.
17. Deja nu mai tine de specificatii, dar, daca scapi si crapi un x2 soul, asa ramane, ca piese gasesti "in pod". La Samsung gasesti deoarece o parte din componente sunt asemanatoare cu i9505(Asta in cazul in care nu gasesti pentru i9506).
18. Samsung are o baterie care poate sa fie schimbata. Daca se uzeaza, la Allview, iar adio, din 2 motive: 1. nu cred ca ai sa gasesti baterie; 2. trebuie desfacut telefonul ca sa o schimbi. Asa la Samsung dai capacul jos si gata. Sau daca vrei sa mai iei o baterie sa o schimbi candva(poate nu iti plac bateriile externe).
19. La Samsung ai accesori. Ca ai sa cauti, o husa, o folie, gasesti oriunde, si gasesti si accesorii "originale" gen capac de aluminiu: gen:http://www.ebay.co.uk/......1178957846 Oricum, ideea e ca ai tot ce vrei. Dar se pare ca tu preferi acel s2 soul care peste 6 luni ajunge la jumatate din pretul actual :)).

| alextheunstoppable explică (pentru sltlp):

M-ai lasat fara cuvinte...iti multumesc ca mi-ai deschis ochii!

| sltlp a răspuns (pentru alextheunstoppable):

Apropo, in caz ca mai ai intrebari de astea, orienteaza-te si tu cine raspunde(gen cum is eu, efectiv stiu ce si cum, dar am un chef nebun sa fac un roman de fiecare data: ps: is rank 25, peste 11000 raspunsuri). Ideea e ca utilizatorii cu experienta de obicei nu mai au timp sa detalizeze tot, dar sfatul lor e mult mai util!

| alextheunstoppable explică (pentru sltlp):

Imi dai linkul cu adresa ta de facebook?

| sltlp a răspuns (pentru alextheunstoppable):

E in profil o pagina de facebook. De asta e pusa acolo...

| BlackNinja a răspuns:

Samsung Galaxy s4 este de mii de ori mai bun.Astea de la Allview arata binisor ca specificatii dar la functionare lasa de dorit.

| galyperf89 a răspuns:

Samsung Galaxy S4. Samsung nici nu se compara cu Allview.

| raduradu2014 a răspuns (pentru galyperf89):

Ai dreptate Samsung nu se compara cu Allview
Allview sunt mai bine dotate si mai ieftine ...si sunt foarte bune

| danii98 a răspuns:

Samsung Galaxy S4winking