| aaaaa_8179 a întrebat:

cine ma ajtua si pe mine am de gand sa intru la facultatea de arhitectura G.M.Cantacuzino din Iasi. Pe site-ul lorscrie ca nota de admitere se calculeaza astfel :
80% Desen tehnic si Desen liber (proba eliminatorie – nota minima 5.00)
20% BAC
Imi puteti explica si mie cum vine asta? 20% din bac ce inseamna? cam ce nota mi-ar trebui la bac? Funda!

2 răspunsuri:
| Anca2999 a răspuns:

Uita-te bine la data de cand este scrisa acea informatie. Mai nou anul trecut in loc de desenul liber am inteles ca le-a scazut timpul de examen de la 3-5 ore la 1 ora jumatate si in loc de desen liber au avut teorie pe tema asta happy Asa ca incearca sa iei niste idei de la cei care au intrat anul trecut la facultatea de arhitectura si vezi cum mai merge sistemul cat despre bac, conteaza 20% din nota, daca iei un 8, calculeaza cat inseamna si astfel vezi cat vine si ce nota minima ti-ar trebui. happy

| Behindyou a răspuns:

Cat mai mare. Daca nu iei note mari la probele de desen, sa ai macar media de la BAC.