| virus29 a întrebat:

Buna TPU > cine stie cum pot afla ce tip de memorie rami e compatibila cu pc-ul meu si cum sa mai aflu cat suporta placa de baza ca este cam veche... funda si "jos palaria".

Răspuns Câştigător
| BigBadSheep a răspuns:

Există programul SiSoft Sandra. Îl iei de-aici http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/SiSoftware-Sandra.shtml îl instalezi şi vezi că îţi va zice şi tipul de memorie, placa de bază şi alte informaţii. Ştiind ce placă de bază ai, poţi căuta pe google să vezi cât suportă.

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Te uiti la specificatiile placii de baza, are un nr de ram max, gasesti toate datele de genul pe situl producatorului.
Ca frecventa, ia aceeasi freceventa cu placuta deja existenta, trebuie' sa aiba aceeasi frecventa pentru a functiona.
Daca nu stii ce placa de baza ai cauta pe google Speccy, e gratis, il instalezi si vezi exact componentele.
Bafta

| Youkillme a răspuns:

Stiu si eu incearca sa intri in my computer si acolo o sati arate memoria disponibila... daca nu atunci tinete Charly! big grin

| dragondews a răspuns:

Iei programul CPU-Z de aici http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html (ai in partea dreapta lista de descarcare.), si dupa ce il instalezi, il executi si te duci in tab-ul Memory.Acolo o sa ai mai multe sloturi(Slot #1, slot #2, etc.).
Acum:
1.Ca sa vezi cata memorie iti suporta, iei numarul de sloturi care le ai si le inmultesti cu 8.Aia e memoria maxima.
2.Ca sa vezi ce memorie ai, dai click pe un slot care este deja ocupat de o memorie ram si o sa vezi un pic mai jos : Frequency.