Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2784257intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Oct
SATI 233.961AFISARI
125.587VIZITE
113.901V. UNICI
6 August 2012
virus29 intreaba:

Buna TPU > cine stie cum pot afla ce tip de memorie rami e compatibila cu pc-ul meu si cum sa mai aflu cat suporta placa de baza ca este cam veche... funda si "jos palaria".

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    7 August 2012 00:19
    BigBadSheep a răspuns:

Există programul SiSoft Sandra. Îl iei de-aici http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/SiSoftware-Sandra.shtml îl instalezi şi vezi că îţi va zice şi tipul de memorie, placa de bază şi alte informaţii. Ştiind ce placă de bază ai, poţi căuta pe google să vezi cât suportă.

• 3 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 6 August 2012 23:39
    CataC a răspuns:
    Salut
    Te uiti la specificatiile placii de baza, are un nr de ram max, gasesti toate datele de genul pe situl producatorului.
    Ca frecventa, ia aceeasi freceventa cu placuta deja existenta, trebuie' sa aiba aceeasi frecventa pentru a functiona.
    Daca nu stii ce placa de baza ai cauta pe google Speccy, e gratis, il instalezi si vezi exact componentele.
    Bafta
  • 6 August 2012 22:05
    Youkillme a răspuns:
    Stiu si eu incearca sa intri in my computer si acolo o sati arate memoria disponibila... daca nu atunci tinete Charly! big grin
  • 7 August 2012 00:41
    dragondews a răspuns:
    Iei programul CPU-Z de aici http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html (ai in partea dreapta lista de descarcare.), si dupa ce il instalezi, il executi si te duci in tab-ul Memory.Acolo o sa ai mai multe sloturi(Slot #1, slot #2, etc.).
    Acum:
    1.Ca sa vezi cata memorie iti suporta, iei numarul de sloturi care le ai si le inmultesti cu 8.Aia e memoria maxima.
    2.Ca sa vezi ce memorie ai, dai click pe un slot care este deja ocupat de o memorie ram si o sa vezi un pic mai jos : Frequency.