| S3by23 a întrebat:

Daca imi cumpar un laptop cu win 7 starter pe el cu licenta si imi reinstalez tot starter imi ramane licenta? Dar daca instalez win 7 ultimate?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.O vei pierde o dată cu formatarea hard disc-ului.În mod normal ar trebui să ai o pratiție de recovery sau un cd de recovery în caz că sistemul este distrus și nu mai pornește(caz de forță majoră doar, nu o virusare sau că „merge greu", etc.).De regulă wingozu 7 starter se pune pe ceva configurație slabă, pe care nu se poate instala numai cel mult wingozu 7 starter sau o distribuție de Linux(eu am avut preinstalat pe netbook meegoo și acum rulează Ubuntu 11.04 Acer edition( un ubuntu personalizat și configurat special de mine pentru netbook-urile Acer)). Succes și depinde de ce configurație ai ca să poți rula windows 7 ultimate(nerecomandat, deoarece nu porea e optimizat, dar cum românu îi lacom... mai bine ia cei îi mai tare decât să se gândească la ce are nevoie, deși professional-ul e mult mai bine făcut și rulează mult mai eficient). Dacă ai peste 2 Gb ram, un procesor dual core minim, nu va rula că nu va îndeplinii cerințele de sistem reale nu mințite de Microsoft.Succes

| CataC a răspuns:

Salut
Echipamentele cu windows 7 starter sunt netbook, nu laptop, si au starter pentru ca au configuratie slaba si nu duc mai mult.
Windos 7 starter nu se vinde separat, vne doar echipat pe dispozitive care nu suporta alt windows.
Nu pune ultimate sau alta versiune pe el, nu face fata.
Bafta

| laurentiu80 a răspuns:

Da iti ramane. dar este valabila doar pentru starter, nu si pentru ultimate.