| pAnDa55 a întrebat:

De ceva timp, aproximativ 1 an, telefonul meu face figuri. Nu știu dacă este virusat, însă de fiecare dată cand îl deschid nu rezistă mai mult de jumătate de oră, apoi se închide chiar dacă are 80%. Până acum am schimbat o baterie, momentan sunt la a doua pentru că cea primită din fabrică s-a umflat, lucru ce s-a întâmplat și cu cea actuală.
Am tlefonul ăsta de aproape 3 ani, este un Samsung galaxy s3 neo.
De câteva luni a început să se închidă și când activam net-ul, iar ieri l-am băgat la încărcat și când l-am scos era 100%, însă după câteva ore l-am găsit închis și cu bateria 0%.
Am uitat să specific că încărcătorul nu mai are niciun efect asupra telefonului așa că am folosit un încărcător de tabletă.

Ce ar trebui să fac, eu vreau să-mi iau altul, însă mama susține că mai poate fi reparat.

2 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Ilti poti reseta s-au da hard reset.
este posibil ca si acel incarcator sa nu scoata 5v. si sa scoata mult mai mult, ce afecteaza si bateria si sa se umfle.
poti incerca cu alt incarcator.

| Veva a răspuns:

Nu ma prea pricep la telefoane insa am avut si eu aceeasi problema si era virusat, am fost la un service si trebuia sa-mi reseteze softul (nu l-am reparat pentru ca nu se mai renta la pretul telefonului pe atunci ) iar cu bateria am avut probleme la un Allview pentru ca statea mai mereu in priza (fratele meu se juca pe net). Bateria s-a umflat pentru ca era suprasolicitata.
Acumulatorul tabletei nu este compatibil cu cel al telefonului pentru ca are diferiti amperi si suprasolicita bateria, valabil pentru orice telefon