| extender87 a întrebat:

Buna TPU-ilor! am montat acum ceva luni bune un amplificator de 500 W si un Subwoofer de 1300 W in masina mea.Intrebarea mea este daca ar fi necesar si un condesator audio? Intreb pentru ca sunt variatii de sunete de exemplu dimineata se aude mai "imprastiat"iar mai tarziu dupa o alta cheie se aude mai bine si clar.

5 răspunsuri:
| Incubus a răspuns:

Bai si ce te lauzi mah?
in primul rand(chiar daca e al doilea):nu mai crede si tu tot ce scrie pe ele ca sunt tampenii
in al doilea rand(sau al catelea o fi):condesator audio? ce e ala ca m-a facut curios la tine?
mai tarziu adica seara? daca da atunci stai calm ca seara asa se aud mai bine(mai clar) sunetele din cauza ca este mai liniste
Daca ai nevoie de condensator filtru afli prin simpla pornire a motorului (se aud fisiituri sau sunet de calitate mai proasta)in schimb daca se aude mai bine poate insemna nevoia de a schimba bateria(cred ca sti deja daca bateria e proasta mai ales daca se descarca repede din cauza muzici(bass in special laughing)))))in rest ce sa zic poate ai doape in urechi big grin spalate dimineata cand te scoli ca de aceea...

| Incubus a răspuns:

Folositor dar cat de folositor?
Bloody eu acum in nestiinta mea ma intreb si eu ce e ala 1 Fh? ca eu stiam altceva(condensatoarele denumite altfel si capacitoare se masoara in Farad adeca uF mai exact adeca microFarad ).De ce? pai pentru ca asa il chema pala saracu care s-a gandit sa inventeze condensatorul numai ca un Farad e prea mare (mult prea mare)si se folosesc submultipli
Cat despre puterea si consumul... 1300? pai fa si tu niste calcule daca sti(1300 nu mananca nici electromotorul la o masina mica pe benzina), amandoua la un loc fac 1700 care daca ar fi sa ii impartim la tensiunea masini (adeca 12 V desi nu ar rezista, apar caderi de tensiune din cauza sarcini)pai ar da cam mult nu crezi? 140(rotunjit)de amperi? pai ce e aparat de sudura? a si sa nu uit :cati amperi/ore are de fapt bateria ta extender?
Strict informativ: in general alternatorul unei masini nu produce mai mult de 300 de watt deci nici cu motorul pornit nu ai face fata

| Incubus a răspuns:

Daca amp-ul este maricel este posibil sa fie nevoie sa schimbi bateria(nu spun sigur ca nu stiu situatia exacta mai ales ca eu scriu in fata unui calculator la cine stie cati km distanta)
cand pornesti masina se mai aude(neclar)?
60 nu este prea mare
eu cu un cass doar si o baterie de 45 (nu era noua) nu puteam sa il dau la max ca se oprea (scadea tensiunea pe baterie)
amp-ul sti cat da daca te uiti la siguranta fuzibila din spate (mai scazi un pic din valoarea ei(ca aia este facuta sa se arda cand deja este prea tarziu, amp-ul este prajit si aia se arde doar ca sa te protejeze pe tine de vreun incendiu, puterea reala este ceva mai mica))iei valoarea aia si o inmultesti cu tensiunea bateriei (adica 12 in conditii ideale)si obti wattajul total(consumul total)adica ce baga amp-u in difuzoare dar si ce mananca si el pe langa el(difuzor)

| bloodyv a răspuns:

Salut! la puterea si consumul solicitat iti recomand un condensator de cel putin 1Fh.dar ai grija sa fie de calitate!
si nu ti-l recomand pentru putere, ci pentru imbunatatirea calitatii audio!
De altfel te ajuta si in protejarea bateriei de pe masina.

Răspuns utilizator avertizat