| paulionescu25 a întrebat:

imi plac foarte mult calculatoarele si as vrea sa fac un curs dar nu stiu pentru ce? imi place mult sa instalez sisteme de operare sau sa dezmembrez calculatoare. sa repar cate ceva. nu sunt eu meserias dar as vrea sa invat meserie. ce curs imi recomandati sa fac? multam

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu sunt cursuri care sa te invete chiar tot ce vrei tu. Poti face curs de calculatoare clasic ca sa ai hartia la mana. Restul trebuie sa fii autodidact. Cauti pe net si inveti.
http://www.pcityourself.com/index.php

http://www.mygarage.ro/ghiduri-si-tutoriale/15158-construirea-unui-pc.html
Iti mai trebuiesc programe cu care sa testezi anumite componente si unele
dintre ele bootabile.
Vezi si aici:
http://www.scolarizare.ro/depanarea.html
- si aici poti descarca un curs:
http://www.schemeelectronice.com/363/curs-depanare-pc/
- si aici si ieftin:
http://www.cursurivideo.eurnet.ro/

| paulionescu25 explică (pentru horia2012):

Multumesc din suflet. asta am vrut sa aflu. dau si funda si multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

| horia2012 a răspuns (pentru paulionescu25):

Macar e un punct de plecare. Cu placere.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Invata engleza, documenteaza-te singur de pe net, la noi mai toate asa-zisele cursuri de profil sint niste glume proaste.

| paulionescu25 explică (pentru KodrutZ):

Aici sunt chiar pe net. si cred ca site-ul acesta exista pentru a primi un raspuns mai bun.

| paulionescu25 explică (pentru KodrutZ):

Stii ca fara foaie nu esti bagat in seama happy.

| KodrutZ a răspuns (pentru paulionescu25):

Gresit, gresit.
1. TPU exista pentru a stoarce bani prin sms-uri si alte mizerii marunte de la pustii fara minte care nu sint in stare sa foloseasca Google.
2. Daca stii ce e cu tine, esti bagat in seama si fara foaie. Nu vorbesc din auzite, am lucrat din 2007 pina in 2012 pentru Google printr-un subcontractor (Lionbridge) si, desi cereau certificat de engleza si CV, m-au contractat fara. Nu fiindca as fi avut pile, ci fiindca am stiut cum sa abordez problema si aveam o experienta in spate.

| paulionescu25 explică (pentru KodrutZ):

No bine frate. dar tu esti profesor in asa ceva. eu am zis ca vreau sa fac un curs sa pot invata ceva din el si pe urma sa ma pot angaja undeva. ei bine mersii ori cum pentru sfat.

| paulionescu25 explică (pentru KodrutZ):

Ce bani stoarce TPU de la bididii?

| KodrutZ a răspuns (pentru paulionescu25):

Tot ceea ce stiu am invatat singur, crede-ma. TPU tolereaza copchiii cu intrebarile lor timpite si le baga pe git reclame la care numai adolescenti fara minte sau manelisti pun botul, gen teste de inteligenta la care trebuie' sa platesti vreo citiva centi/1 EUR ca sa primesti rezultatul, ring tone-uri contra bani si alte piscotzeli de-astea.

| SSWK a răspuns (pentru KodrutZ):

De curiozitate, cum crezi ca se poate intretine un astfel de site? Din donatii?
Mai gandeste-te un pic inainte de a acuza. Nu te obliga nimeni sa le dai bani, este strict alegerea ta daca vrei. Daca nu - sanatate si la gara! Nu te fura nimeni.
Deci, nu inteleg: care este problema?

| KodrutZ a răspuns (pentru SSWK):

De curiozitate, ai idee ce e aia rata de conversie si ROI? Mai degraba investesc intr-un site cu 2000 de vizitatori pe zi care au un job serios si bani pentru a le vinde servicii/produse utile, decit sa stau cu zeci de mii de copii idioti care nici macar nu sint in stare sa citeasca niste termeni si conditii si tot revin cu intrebari gen "nu imi merge jocul x piratat", "unde gasesc sa downloadez Windows 7 cu crack" sau "vreau serial la programul x", si din astia cateva zeci de mii mai musca citeva sute-mii in fiecare zi reclamele mele penibile cu horoscop si alte penibilitati. Problema e aceeasi ca in cazul Google - toleram spamul/idiotii, ca ne aduc si astia bani de covrigi...

| SSWK a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ma lua de sus, ca nu ma impresionezi.
ROI si rata de conversie nu au treaba aici. Deviezi. Eu te-am intrebat altceva: care este problema? Imi mentin intrebarea.

Daca asta este parerea ta despre site, atunci ce mai cauti pe el? Exista doua raspunsuri posibile:
- esti unul dintre cei pe care-i clasifici ca "copii idioti" - si da, cacofonia este intentionata;
- nu esti si te plictisesti enorm, nu ai altceva de facut si-ti mai omori timpul asa.

In orice situatie, nimeni nu te obliga sa faci ceva impotriva vointei tale. Nu te mai plange ca tolerezi, asa te tolereaza si altii pe tine, doar ca unii nu-ti spun.

| KodrutZ a răspuns (pentru SSWK):

NU te-am luat de sus, am raspuns care e problema - TPU tolereaza fix pe cei care incalca de multe ori flagrant termenii site-ului, dintr-un motiv foarte simplu - nu vor sa filtreze continutul corespunzator, tocmai fiindca isi bazeaza modelul de afaceri pe "prosti, da' multi". Ce caut pe el? Oameni relevanti cu care, daca am foarte mult noroc, sa colaborez la diferite proiecte sau sa ii ajut cu una-alta. Foarte greu de gasit asa ceva pe TPU, dar uite ca am gasit deja si inca o sa mai dau peste unul-altul si in viitor...

| SSWK a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu doar TPU face asta - daca o face.
Eu sunt nou pe aici si inca nu stiu "cum merg lucrurile". Deci nu ma pot pronunta. Poate mai tarziu. Deocamdata doar atat pot spune: daca TPU o face, nu este singurul, din pacate.
Modelul de afaceri mentionat de tine este, din pacate, un model de succes si nu este un pacat sa-l aplice cineva, dimpotriva. Prost nu este cel care cere, ci cel care da. Deci, nu te mai enerva, ca degeaba o faci, nu poti schimba atat de mult, aici, incat sa conteze, cu adevarat. Iti distrugi neuronii si astia au prostul obicei de a nu se regenera.
Oameni de calitate se gasesc tare greu, nu numai aici, ci peste tot.

Oricum, se pare ca am deviat si eu un pic... Scuze!

Bafta paulionescu25 - sper sa gasesti ceea ce cauti!

| KodrutZ a răspuns (pentru SSWK):

Din pacate ai dreptate, dar... mai bine sa mori incercind, decit sa mori datorita ignorantei de care ai dat dovada in trecut.

| paulionescu25 explică (pentru SSWK):

Mumtumesc mult. nu m-am enervat happy. stima numai bine

| paulionescu25 explică (pentru KodrutZ):

A da. acum am inteles. c-am ai dreptate.

| KodrutZ a răspuns (pentru paulionescu25):

"C-am" da, si din pacate. Nu ma incinta niciodata sa am dreptate cind e vorba de situatii care nu duc la progres, ci la regres...

| SSWK a răspuns:

Cursurile de calculatoare, cele care se fac la noi, sunt bune numai pentru faptul ca-ti dau diploma la mana. Atat. In rest, sunt niste glume proaste.
Daca esti bun in ceea ce faci, te poti auto-perfectiona si cu siguranta vei face mult mai bine si vei sti mai mult decat cei care au facut un astfel de curs. Si stiu bine ce vorbesc!

Daca totusi insisti, arunca un ochi pe http://www.ecdl.org.ro/ si vezi ce cursuri gasesti pe acolo.
Ai putea sa dai si la Politehnica si de acolo sa alegi mai departe cum te specializezi.

Cam atat pentru acum.