| cristy799 a întrebat:

Imi puteti spune cateva metode ale reducerii fortei de frecare?
Si despre rulmenti?

1 răspuns:
| barnii a răspuns:

Sa consideram un corp care aluneca pe suprafata altui corp. Cele doua suprafete in contact, oricat de bine ar fi lustruite mai au inca asperitati pe care, chiar daca nu le vedem cu ochiul liber la putem vedea la microscop. Asperitatile acestea constituie tot atatea piedici si corpul, daca nu este in stare sa le sara, sa le rupa, sa le indoie, va ramane in repaus.

sau
http://www.referat.ro/referate/Forte_de_frecare_957.html

funda? :o3