| AnonyDoge a întrebat:

Imi spune si mie cineva ce poate sa faca root-ul ( nu la android )?
Root-ul este cmd-ul ala de la linux sau este un program facut de un hacker?

4 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Root-ul este doar un folder ( Root Folder ) in care se gasesc niste fisiere. ( nu are nicio treaba nici cu Android, nici cu cmd si nu e nici program ).

| suntserios a răspuns (pentru GabrielStn):

Lol, root ul nu e nici un cmd, niciun program facut de hackeri si nici un folder general valabil. Root este useful default de Linux care are acces la toate comenzile si fisierele din sistem

| GabrielStn a răspuns (pentru suntserios):

Asta ii explicam si eu! big grin root-ul se mai intalneste si in Windows, sub denumirea de CatRoot sau %root%, daca nu ma insel.

| suntserios a răspuns (pentru GabrielStn):

Ba nu ii explica-i tot asta. Tu I ai zis ca root e un folder. Diferenta intre un user cu drepturi depline si un folder e destul de mare