| thezbx a întrebat:

incarcatorul de la laptopul meu se incinge foarte tare, nu cred ca pot sa tin mana pe el mai mult de 10 secunde.

e normal? chestia asta afecteaza bateria laptopului?

si mai am o intrebare: cam la cat timp trebuie curat filtrul de aer?

dau funda!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Incarcatorul de regula se incalzeste. daca spui ca nu rezisti mai mult de 10 secunde cu mana pe el cred ca se incalzeste prea tare. incearca intre altele sa masori voltajul ce il da. daca e ceea ce scrie pe el, e ok.
ventilatorul si pasta cam odata la an, in teorie. daca tu folosesti laptopul in conditii normale, nu il ai aprins zile in sir, si de asemenea daca nu ai obiceiul sa stai cu el in pat, poate rezista si mai mult fara sa il deschizi ca sa il cureti.
eu mi-am dezmontat laptopul dupa trei ani si nu avea scama si praf. in schimb am o clienta ce doarme cu el in pat si odata la 5-6 luni trebuie sa il curat.

| thezbx explică (pentru gelu1970):

Si cam cat costa curatarea si schimbul de pasta?

| gelu1970 a răspuns (pentru thezbx):

Imi pare rau, insa nu sunt la curent cu preturile din tara romaneasca.
insa acolo unde il duci sa te asiguri ca il curata cu adevarat si ca ii renoveaza pasta. in plus trebuie sa iti dea o garantie pe ceea ce ti-au facut. poti sa instalezi speccy free din pagina piriform si sa vezi ce temperaturi ai in laptop. deschizi programul si o sa vezi toata informatia. poti deschide de exemplu trei clipuri de video in youtube in acelasi timp si vezi la cate grade ajunge. daca laptopul in aceste conditii reuseste sa risi faca racirea bine, si temperaturile sunt decente, atunci nu trebuie sa il duci nicaieri.
bafta.

| thezbx explică (pentru gelu1970):

Folosesc o distributie linux deci probabil nu o sa gasesc programul ala. dar am verificat si temperaturile sunt ok.

| DeyCj a răspuns (pentru thezbx):

Ce disro linux folosești?

| thezbx explică (pentru DeyCj):

Ubuntu

25 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Încărcătorul este normal să se încălzească. Cele mai noi nu mai au transformatoare în ele ci au o rezistență pusă în punte șuntată direct pe bornele de alimentare de la 220v, și asta reduce tensiunea de la 220v la 18v, urmată de redresarea curentului.Din această cauză are loc degajare de căldură
Curațarea laptop-ului depinde în funcție de modul cum îl folosești. Dacă îl exploatezi conform(nu-l ți pe genunchi, în pat sau în locuri unde este mult praf) curățarea lui se face cam de două ori pe an. Dacă nu cam de 3-4 ori pe an.
Mentananța costa între 50 și 120 ron, în funcție de service-ul autorizat unde-l duci.Ai grijă să-ți ofere bon fiscal și garanție conformă pe lucrare, de asta îți recomand un service autorizat, nu unu de cartier unde mai mult ca sigur o va face de-a lela.Succes

| thezbx explică (pentru DeyCj):

Dar care e faza cu pasta aia termoconductoare? ca de curatat pot sa il curat si singura, dar nu stiu ce e cu ea

| DeyCj a răspuns (pentru thezbx):

Pasta termoconductoare are un rol crucial în asigurarea corectă a răcirii.Acea pastă teroconductoare este de fapt un tampon între procesor și radiator și se pune deoarece între radiator și procesor există un spațiu de cam un mm, iar dacă radiatorul nu face contact direct cu procesorul acesta nu va putea fi răcit de către cooler, de asta se pune pasta termoconductoare.Aceste paste conțin particule ce asigură transferul de căldură de la procesor la radiator, astfel asigurându-se un contact perfect între cele două componente. Dacă pasta este uscată sau mai grav chiar lipsește transferul de căldură nu mai are loc iar procesorul se va supra-încălzi.De asemenea curațarea radiatorului și cooler-ului este crucială în asigurarea unei răciri conforme.Nu e suficient doar să aspiri praful de pe radiator, ci este necesar să desfaci cooler-ul de pe acesta, să iei radiatorul și să-l cureți până la curat.De multe ori se întâmplă ca praful să rămâna printre spirele acestuia.Acesta trebuie îndepărtat folosind o pensulă. cooler-ul se curăță tot cu o pensulă moale dar se ia fiecare pală în parte și se curăță de la baza rototului spre exterior, urmărind tot o data ca și interiorul acestuia să rămână curat.Fiind c»a ai laptop este necesară dezasamblarea acestuia. Dacă crezi că ai cunoștințe și scule cu ce s-o faci atunci ai grijă să folosești și mănuși ESD.E vital pentru a evita producerea de descărcări electrostatice pe componentele acestuia, descărcări ce vor distruge piesele din laptop.Succes

| Intruder19 a răspuns:

Nu stiu daca este normal sau nu dar eu am doua laptop-uri, unul este Lenovo iar celalalt HP si la ambele se incinge partea unde este transformatorul si vad ca nu s-a intamplat nimic pana acum.

Nu are de ce sa afecteze bateria daca incarca normal.

De curatat, undeva odata la 6 luni sa il cureti de praf si sa ii schimbi pasta termoconductoare.

| Nicu999 a răspuns:

Ar trebui sa-l schimbi deoarece probabil s-a facut ceva scurt electric in el si poate sati arda laptopul

| Vermesan_Catalinutu_1998 a răspuns:

Chestia cu incarcatorul.....in maxim 5 zile se va arde.

nu afecteaza bateria..laptopul are sursa proprie el cand e incarcat blocheaza accesul curentului

filtrul de aier trebuie curatat din luna in luna...te rog sa nu stai cu laptopul in pat....pe urma trebuie curatat de zi cu zi

| K0sti a răspuns (pentru Vermesan_Catalinutu_1998):

Ai scris 3 randuri si 5 prostii! De cand la aer se spune aier? De unde stii tu ca se arde in 5 zile? De cand are laptopul filtru de aer? Cum sa cureti laptopul lunar?

| thezbx explică (pentru K0sti):

No lasa oamenii in pace ca si eu am scris de filtru de aer

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Pe tine te-am iertat ca esti fata! De curatat nu poti sa-l cureti singura, pentru ca trebuie sa faci laptopul bucati ca sa ajungi la cooler! Mi-e mi-e greu care am ani de activitate in spate, dar pentru tine...
Legat de pasta termica, citeste aici: http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/

| thezbx explică (pentru K0sti):

Pai l-am mai curatat singura big grin dar numa acum am aflat de pasta aia

| thezbx explică (pentru K0sti):

Si daca sunt fata ti se pare ca sunt incompetenta?

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Pai de, ce sa-ti fac! Vezi cum faci sa prajesti procesorul! Cand l-ai desfacut, tu nu ai vazut ca avea o pasta pe el, care era uscata si trebuia schimbata...

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Nu neaparat! Nepriceputa, care e cu totul altceva! Incompetenta e prea mult spus! De obicei fetele se sperie cand le dai surubelnita in mana, da sa mai desfaca si laptopuri...

| thezbx explică (pentru K0sti):

Nu era uscata, era ok

| thezbx explică (pentru K0sti):

Ca viitor inginer in calculatoare trebuia sa o fac si pe asta big grin nu am nicio problema cu surubeltinta, chiar imi place, tot timpul am fost "baietelul" lui tata

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Aia crezi tu! In primul rand ca pasta originala e o mare porcarie! In al doilea rand, obligatoriu de cate ori se umbla la cooler, trebuie schimbata pasta! Cred ca te iau ucenica la mine la firma! happy

| thezbx explică (pentru K0sti):

Crezi ca as putea sa schimb pasta singura? ca nu pare greu. se gaseste in comert? e scumpa?

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Se gaseste da! Urmezi tutorialul pe care ti l-am dat! Am explicat acolo tot ce trebuie! E vreo 45-50 de lei un tubulet de Artic Silver 5!

| thezbx explică (pentru K0sti):

Ok, mersi big grin

| K0sti a răspuns (pentru thezbx):

Cu placere!