| AnDrEyUtZzZ a întrebat:

M-am gandit sa imi schimb procesorul de la laptop (am Intel Dual Core de 2, 3 GHz). Ce imi recomandati sa iau pentru gaming? Un Intel Dual Core G2030 IvyBridge de 3, 00 GHz sau un Intel Core i3-4130 de 3, 4 GHz? As vrea sa mearga bine jocurile astea mai noi, sa nu mearga sacadat, dar si celelalte mai vechi gen counter strike 1.6, Sa:Mp, Minecraft.
Primul raspuns bun (cu argumente de ce Pro/Contra) primeste funda!

Răspuns Câştigător
| BoggyP a răspuns:

Pai iti zic ca i3 e mult mai bun decat dual core, mai ales ca ala care vrei sa il iei e de 3, 4 ghz iar 400 MHz fac mult in jocuri, dar conteaza si ce placa vide ai, foarte mult.dar in general procesoarele pentru laptop nu sunt ca cele de la pc deci o sa-ti arate in windows undeva a nota 6, 6 si cv acolo la proprietati.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Intel Core i3-4130 aș pune daca placa de bază ar suporta CPU-ul ăsta.Pentru gamming mai bine un desktop sau așa ceva :
http://www.alienware.com/landings/laptops.aspx#! prettyPhoto
Cost cu tot cu livrare undeva pe la 6000 RON.
E singurul laptop creat special pentru gamming, restul NU, iar dacă te joci pe ele o să te țină un an după care tot în service-uri o sa fi cu el, că nefiind dimensionate pentru asta se vor supraîncălzi chipseturile in în timp se vor distruge.
Succes

| LaurBNS a răspuns:

Vă aşteptăm pe www.kronex.ro! Server SA:MP RPG.KRONEX.RO!

| Trollman a răspuns:

Buna,eu nu prea am sa argumentez, cred, dar un dual core are 2 nuclee si un i3 are 2-3 nuclee, sa zicem ca are 3, e mai bun decat dual-coreul, ciar si daca are 3 nuclee e mai bun
iti recomand i3-ul

| BoggyP a răspuns (pentru Trollman):

Ce sa zicem ca are 3, doua are si punct