| ZoR0 a întrebat:

mi-am luat de curand un telefon Nokia X2-00 cu o baterie Li-Ion de 860 mAh BL-4C. Mi-ati putea spune daca aceasta baterie necesita formatare si daca da cum se formateaza corect o astfel de baterie?

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Nu neaparat, bateriile li-ion sunt preformatate din fabrica...la telefoanele mai noi e inutil sa incerci sa formatezi o baterie caci are un soft ce restrictioneaza incarcarea bateriei odata ce ea e la 100%...cel putin asa e la mine, acum tu faci cum vrei

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Nu mai exista termenul de formatare.
Un lucru e clar: pentru o viata cat mai lunga a bateriei, incarca telefonul atunci cand se descarca (cand iti afiseaza) si scoate-l de la incarcat doar dupa ce se incarca 100%.

| Kattan a răspuns:

Bateriile Li-Ion nu se formateaza. Doar cele Nichel-Cadmium.

| shtephan a răspuns:

Fiecare telefon cumparat trebuie ingrijit la limita bunului simt.hee hee
Bateria acestuia trebuie formatata( descarcata pana la 0%, iar apoi incarcata pana la 100% - facandu-se acest lucru de 2 ori pe saptamana). In acest fel, bateria va avea o viata cat mai lunga.
Bafta.big grin