| Diana_Barbu_1990 a întrebat:

Mi-am stins laptopul aseară, i s-a stins ecranul și nu mai scotea niciun sunet, așa că l-am închis. A doua zi când m-am trezit am vrut să îl deschid, dar îmi apărea încontinuu shutting down, dar nu se stingea. Dacă țin apăsat pe butonul de alimentare se stinge, dar când îl deschid îmi apare tot shutting down. Vă rog să mă ajutați. Dau fundiță. big grin

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Salut! Ai cateva optiuni: ai o problema la hard disk/ sistemul de operare este busit/alimentatorul este defect (incearca sa alimentezi de la un alimentator identic/ de la cineva care are un laptop din seria lui, te uiti la ce scrie pe alt tau, cati volti are si ce amperaj are, trebuie sa fie la fel). Ai obturat fantele de aerisire ale laptopului? Ai un notepad cooler la el! Poate fi varianta in care intra in protectie, se inchide ca sa nu se prajeasca de tot! Multi il tin pe patura sau cearceaf fara sa stie ca in partea de jos (sub el) sunt niste fante pentru sistemul lui de racire / ventilatie cum vrei sa-i zici! Le-ai astupat/obturat?

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru valentin75):

Bună. Alimentatorul este ok. Când îl conectez i se aprinde beculețul. Păi. de obicei stau cu laptopul în pat și îl țin pe pătură.

| RaduTN a răspuns (pentru Diana_Barbu_1990):

A crapat, ai stat cu el pe patura si nu a putut sa se aeriseasca corespunzator.
Du-te cu el la service, poate resusesc ei sa-l repare.

| valentin75 a răspuns (pentru Diana_Barbu_1990):

Salut! Poti utiliza laptopul in pat, nu e nici o problema, dar nu pe cearceaf sau patura, poti pune ceva sub el ( nu stiu, o masuta speciala pe care o poti lua de la magazine it, un lemn de la mobila care sa-l depaseasca cativa centimetrii pe toate lateralele, o placa de plastic etc.), daca ai cumpara un notepad cooler ar fi excelent, se alimenteaza de la usb si-l poti utiliza oricand, numai cand te incurca nu-l folosesti. Ventilatia suplimentara ii prelungeste viata si va functiona bine. Daca ai un dvd bootable cu win8.1 ai putea porni de pe el, poti incerca? Ai o problema la hard. Poti intra in bios?

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru valentin75):

Hei. Nu prea pot să îi fac nimic, nu răspunde la nicio comandă și nici nu am dvd bootable. L-am lăsat chiar să se descarce și am încercat să îl deschid iar, aceeași problemă, apare shutting down.

| valentin75 a răspuns (pentru Diana_Barbu_1990):

Salut! Il duci in garantie sau la service!

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru valentin75):

Mulțumesc pentru ajutor.

| valentin75 a răspuns (pentru Diana_Barbu_1990):

Salut! Daca are garantie nu are rost sa-i faci ceva, poti pierde garantia!

14 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Scoatei bateria, si incearca sa-l pornesti cu incarcatorul. Daca problema persista, ar trebui sa-i reinstalezi windows-ul.

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru Jipa95):

Este notebook și nu are baterie. Și abia ce i-am făcut update la windows 8.1. Și de obicei când face update îmi spune, dar nu scria nicăieri că o să fac update înainte să se închidă.

| MskDesign a răspuns:

Ce model de notebook ai mai exact?

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru MskDesign):

Asus VivoBook X202E-DH31T

| RaduTN a răspuns:

Salut,reinstaleaza windowsul. Daca problema persista du-te cu notebookul la un service.

| Diana_Barbu_1990 explică (pentru RaduTN):

Cum să îl reinstalez? Îmi apare doar shutting down pe mijlocul ecranului, altceva nu face.

| AtomiculXXX a răspuns:

Incearca prima data sa reinstalezi win, daca nu-si revine du-te cu el la un serive