| anonim_4396 a întrebat:

Sau funda la răspunsul cel mai bun.Fiecare telefon are o adresa IP diferită? Daca schimbi telefonul/laptopul acesta va avea adresa IP veche?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De regula, din considerente tehnice, IP-urile acordate sunt dinamice si sunt date aleator de providerul de internet, la fiecare conectare. La fel se intampla si in cazul router-elor folosite pe plan local.
IP static se acorda doar in cazuri speciale, de exemplu pentru firme.
In cazul conexiunilor wi-fi, routerul acorda identificarile locale, care depind de modelul router-ului si de modul de securizare al conexiunii.
Conexiunile "free" au IP (local) dinamic, iar cele securizate pot avea IP static sau dinamic (in functie de constructorul routerului si setarile date de utilizator).

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice device contectat la acel router va avea acelasi ip simplu, daca schimba ip ul se schimba pe toate, e simplu o adresa ai pe sesiune daca ai dinamic sau unul permanent pe ip static

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ip este dat de providerul de internet. Daca wifi ul la care te conectezi are ip static vei avea acelasi ip la orice dispozitiv. Daca are ip dinamic vei avea acelasi ip pana resetezi conexiune la net a wi fi ului.

La fel se intampla si la conexiunile 3-4G.

IP nu are legatura cu dispozitiviul ci cu providerul de net

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si cum stiu daca wi-fi-ul meu are IP dinamic sau nu?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca intrii pe pagina router-ului, acolo poti vedea IP-ul tau actual, la WAN. Il notezi pe o hartie.
Daca intrerupi conexiunea de intrarare de internet sau scoti alimentarea routerului, atunci dupa recuplare vei primi din nou un IP (il citesti tot acolo, ca inainte) si-l compari cu cel notat anterior.
Daca cele doua IP-uri sunt identice, atunci ai IP static, iar daca difera, atunci ai IP dinamic.

| K0sti a răspuns:

Adresa IP nu o are telefonul, ti-o da ISP-ul!