| GoX93 a întrebat:

Buna TPU.

Stie cineva daca pot trece de la Windows 7 x86 la Windows 8 x64 fara sa pierd absolut nici un program instalat sau vreo salvare la un joc? Pe scurt, sa fie totul exact cum a fost inainte, singura diferenta fiind windowsul.

2 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu se poate, trebuie sters Windows 7 si instalat Windows 8...

Si in plus, treci de la o versiune 32 bit la una 64 bit...

Iar programele, mare lucru, pierzi si tu 2-3 zile sa le reinstalezi pe toate, si te intreb asa frumos, cate programe din cele instalate folosesti? Sincer sa fiu eu in 2-3 ore mi-am facut PC-ul la loc cum era inainte. pentru ca eu mi-am instalat doar cateva programe (care sunt si free), nu enspe mii de aplicatii pe care nu le voi folosi de 2 ori.

Iar legat de jocuri si salvari, salvarile le gasesti in folderul Save din directorul jocului, sau le gasesti pe C in Appdata, My Documents sau folderul Save Games.
Iaras te intreb ceva, din toate jocurile tale, crezi ca vei mai juca la acele salvari?
Sincer sa fiu, eu nu mai tin salvarile vechi, decat la jocurile de construit sau la cele unde joci "la infinit" (cum ar fi Minecraft). Iar la shootere si astea cu curse, este mai tare sa le reincepi de la inceput... mai ales cum in maxim 10 ore termini un joc happy

Bafta!winking

PS: de pe C copiaza-ti folderul tau (cel cu numele tau din Users), acolo se afla multe salvari de la jocuri.

| K0sti a răspuns:

Teoretic nu, practic da. Exista riscul sa nu mai functioneze anumite programe mai ales ca faci si trecere de la 32 de biti la 64. Programele in sine nu se pierd, numai ca exista riscul sa nu mai functioneze, trebuind reinstalate. Dar cum lenea e cucoana mare...nu ai decat sa incerci. Mai exista si problema driverelor, inca o chestie de care trebuie tinut cont. Asa ca...tu decizi. Bafta!