| anonim_4396 a întrebat:

va rog cine ma poate ajuta si pe mine la o problema? Vreau sa calculez cmmmc in matlab fara sa folosesc functia predefinita lcm. Cum fac? Cine ma poate ajuta?

8 răspunsuri:
| g4mma a răspuns:

Poti afla numarul mai mare iar apoi sa-l imparti la cel mai mic, daca se imparte exact ala e cmmmc daca nu, atunci tot incrementezi numarul mai mare cu 1 pana gasesti un numar care sa se imparta si la cel mai mic numar si la cel mare(retii undeva numarul initial). Saaaau, poti sa te folosesti de relatia: A*B=cmmdc(A, B)*cmmmc(A, B) =>cmmmc(A, B)=(A*B)/cmmdc(A, B), iar cmmdc poti sa-l calculezi cu alg lui Euclid de exemplu, sau altfel...

| pssssiiii a răspuns (pentru g4mma):

Pai cmmmc=a*b/cmmdc iar cmmdc o calculez cu gcd

| pssssiiii a răspuns (pentru g4mma):

Stii cum pot scrie asta in matlab?

| g4mma a răspuns (pentru pssssiiii):

Cum vrei u laughing

| pssssiiii a răspuns (pentru g4mma):

Iuiiii deci chiar nu stiu... nu stiu ce functii sa folosesc

| pssssiiii a răspuns (pentru g4mma):

Deci acest subiect il am pentru facultate unde profu nu a predat nimica ne da examen din ce nu a predat daca tu stii te rog ajuta-ma chiar nu stiu sa folosesc matlab

| g4mma a răspuns (pentru pssssiiii):

Pai cum nu stii? daca ai zis ca folosesti gcd? scrii direct x=(a*b)/gcd(a, b), nu merge asa?

| pssssiiii a răspuns (pentru g4mma):

Msss a dat