| kopotoru a întrebat:

Buna TPU vreau sa schimb placa video si ma intreb merge orice placa video sa pun sau trebuie cv specific? am vazut placi video agp - PCI-e PCI-expres? pot pune orice?

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

La noi PCI ex, a ajuns prin 2006, deci e posibil sa ai(daca da, 1.0).
Uite diferenta dintre PCI-ex si AGP:

https://www.google.ro/......ps?/search

De obicei AGP-ul nu are clapita pt.fixare,aici are ca e o versiune mai rara si actuala, poate o ai.O diferenta clara vizibila este intre cele 2. PCI ex are la exterior, forme 3d, iwr AGP-ulbe drept.Desfa un pic PC-ul, doar capacul de la carcasa si afla ce ai. Daca nu cauta in specificatiile placii de baza pe net, cum ti-am explicat adiniauri.
Funda, daca te-am ajutat, intreaba pt.nelamuriri.
Eventual pune o intrebare noua ca asta devine veche si nu o mai gaseste nimeni;)

4 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Mai intai spune-ne ce placa de baza ai ca sa stim ce suporta.

| LDCCristi a răspuns:

Nu! Agp e un tip mai vechi. Zi-mi numele placii de baza sa iti zic placa iti trebuie.

| BogdanSVPetc a răspuns:

Daca ai un pc, cat de cat actual trebuie sa ai macar un PCI ex *16.
Trebuie sa afli ce model e placa ta de baza(daca nu stii,poti descarca cpu-z, te duci la rubrica motheboard, si vezi numele si modelul placii de baza).
Apoi scrii pe google numele si modelul, si cauti specificatii pentru. PCI-ul asta, daca e 1.0, 2,0 sau 3.0. Daca vrei sa afli daca ai PCI ex inteligent(*16)poti afla din anumite specificatii, sau desfaci PC-ul si vezi daca ai vreun slot pt.placa video cu o clapita la capat.Pe PCI 1.0 poti pune placi video cu PCI 1.0 si 2.0; pe PCI 2.0 poti pune placi video 1.0/2.0/3.0,iar pe 3.0 lafel.Atentie daca placa ta de baza e de o generatie pci ex mai mica ca cea de la placa vodeo(ex:1.0 cu 2.0)placa video nu va functiona la performante maxime(va functiona cu 70-80% din performantele ei. Sper ca ai inteles. Fundita daca te-am ajutat happy

| kopotoru explică:

Il am de vreo 7-8 ani pc-u : )) deci cred ca e AGP

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru kopotoru):

La noi PCI ex, a ajuns prin 2006, deci e posibil sa ai(daca da, 1.0).
Uite diferenta dintre PCI-ex si AGP:

https://www.google.ro/......ps?/search

De obicei AGP-ul nu are clapita pt.fixare,aici are ca e o versiune mai rara si actuala, poate o ai.O diferenta clara vizibila este intre cele 2. PCI ex are la exterior, forme 3d, iwr AGP-ulbe drept.Desfa un pic PC-ul, doar capacul de la carcasa si afla ce ai. Daca nu cauta in specificatiile placii de baza pe net, cum ti-am explicat adiniauri.
Funda, daca te-am ajutat, intreaba pt.nelamuriri.
Eventual pune o intrebare noua ca asta devine veche si nu o mai gaseste nimeni;)