| davedavedave93 a întrebat:

Bună tuturor! Am niște tabele cu date tehnice și funcționale ale unor instalații hidrotehnice. În tabelul respectiv îmi apare în mai multe locuri prescurtarea NNR. Ex: lungime (km) la NNR; Nmax extraordinar/NNR/Nmin expl.(mdM). Am nevoie să știu ce înseamnă mai exact NNR... Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nivel Normal de Retentie. NNR este nivelul pana la care apa este in limite normale si este marcat pe baraje, canale, etc. Cand depaseste NNR este problema. Pot veni inundatiile.

| davedavedave93 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc frumos! Ești un domn. happy

| Salontanul a răspuns (pentru davedavedave93):

Multumesc si eu!