| ginap a întrebat:

Buna tuturor!
As dori sa stiu cum pot "scapa" de. Am dat "add" deoarece am vrut sa blochez accesul copilului la anumite site-uri necorespunzatoare varstei sale si, de fapt, am blocat accesul doar pe contul de administrator (al meu tongue ), nu pe cel de utilizator- al sau.
Am vrut sa dau uninstall, insa nu-l gasesc.
Am dat pana si si, tot degeaba. crying
Ma poate ajuta cineva, va rog?

1 răspuns:
| William a răspuns:

Prima propozitie nu este terminata. Daca vrei sa blochezi un site intri in My computer, in Local Disk C (sau in partitia unde ai Windows-ul). Intri in folder-ul ''Windows'', apoi in ''system32'', intri in ''drivers'' si in folderul ''etc''. Acolo vei vedea o chestie numita ''hosts''. Dai click dreapta pe ''hosts'' si dai ''open'' with Word Pad (nu cu word 2003 sau 2007 sau ce word mai ai tu). Pe ultimul rand vei vedea ca scrie ''127.0.0.1 localhost''. Tu faci click stanga dupa cuvantul ''localhosts'' si apoi apesi Enter. Scrii de la inceputul randului 127.0.0.1 si lasi spatiu pana ajungi sub cuvantul ''localhosts'' iar acolo scrii site-ul pe care vrei sa il blochezi (ex: metin2.ro dar fara www in fata). Daca vrei sa blochezi mai multe site-uri trebuie sa mergi iar la capatul randului si sa scrii iar 127.0.0.1, iar lasi spatiu pana ajungi sub site-ul celalalt si scrii ce site mai vrei sa blochezi. Dupa aceea dai la File, si Save, inchizi browser-ul daca il aveai deschis apoi intri iar pe el. Faci proba si gata. Dureaza mult dar e destul de complicat pentru un copil mic asa ca nu cred ca va reusi sa le deblocheze. Ar mai fi o metoda, cu google safe search dar este usor de oprit. Sau poti cumpara un program care blocheaza site-uri si termini povestea.