| daηă a întrebat:

Buna tuturor. Mi se blocheaza calculatorul ( nu mai vad mouse-ul miscandu-se pe desktop)...Merge ce merge si se blocheaza. Iar cand il repornesc nu se mai aprinde.Ca sa se aprinda trebuie sal las stins cateva minute si apoi sa-l aprind. Ce pot face? sad

2 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Inainte de toate, asigura-te ca toate sistemele de ventilare ale unitatii functioneaza corect. Din experienta iti spun ca cel mai indicat ar fi sa incepi de la coolerul sursei si sa continui prin a verifica sistemele de racire pasiva/coolerele procesorului si placii grafice (daca exista una).

Succes! big grin

| DanDannn a răspuns:

1. i-ati alta sursa de ventilatie. dupa aceea, uitete care este temperatura sursei, cu SpeedFan ( download ). dac adepaseste 80 grade celsius, inseamna ca, coolerele procesorului sunt compromise. in total de duce la 150 lei big grin. dar, incearca sa rogi pe cineva sa te ajute, gratis.