Întrebare recomandată | alex556 a întrebat:

BUNA! Vreau sa imi cumpar un procesor pentru gaming cu socket LGA 775 si ma gandeam daca stie cineva un procesor potrivit. daca stiti mai multe exemple este mult mai bine! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Ce placa de baza ai? trebuie ca procesorul sa fie compatibil cu placa de baza, acelasi soclu, 775 inteleg ca este, dar unele placi de baza mai vechi nu suporta procesoare mai pertformante cum ar fi un core 2 quad.

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu se mai fabrică procesoare pe 775 și nici în magazine nu se mai găsesc, iar cele mai bune procesoare care au fost făcute pe 775 sunt Core 2 Quad sau Core 2 Extreme. Le mai poți găsi la mâna a doua pe okazii, dar sunt cam scumpe, zic eu. http://www.okazii.ro/....../procesor/

| DAAAAN a răspuns:

Pentium Dual-Core E5400
Core 2 Duo E4600
Core 2 Duo E7200
Core 2 Extreme X6800
Core 2 Quad Q8200

| GabiDumitrescu a răspuns:

775 e mort. Treci pe 1155 daca vrei sa faci o treaba.
@XxEdwardXx: GeForce GT 520 si zici de gaming? Plimba cercul in alta parte!

| Me2 a răspuns:

Poti alege de aici, sunt in stoc cateva
http://www.pcstudio.ro/......%5E1%5E775
Vezi ca inainte sa cumperi procesoru-l sa te uiti pe siteul oficial al placii tale de baza, sa vezi daca procesorul respectiv este suportat

| kitten95 a răspuns:

Uite o idee: daca stii de creativemonkeyz.com(cei cu RObotzi) aveau o emisiune: miez. aveau acolo o sectiune q&a(intrebari si raspunsuri). daca o sa mai faca emisiunea, poti sa pui intrebarea si ai sanse destul de mari sa ti se raspunda.

| Assu53 a răspuns:

In pr rand sa fie compatibile cu placa de baza, daca sunt iti recomand un procesor i3-i5 sau i7 depinde pentru ce ai bani happy si bineinteles ce frecevetna are fiecarewinking ( mai bine ia-ti alt pc nouwinking )

| alexandruth a răspuns:

Procesorul trebuie neaparat sa fie compatibil cu celelalte componente. happy

| XxEdwardXx a răspuns:

Salut! Daca dispui de 2.500 lei ( 25 de milioane ) iti poti cumpara acest calculator, facut special pentru Gaming.

http://www.bhphotovideo.com/......MD_FX.html