| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Vreau sa stiu daca aceasta placa de baza
:http://www.pcgarage.ro/......0de3-u3s3/

este compatibila cu aceste memorii ram ca m-am uitat pe siteul de la placa de baza si nu am reusit sa gasesc seria http://www.pcgarage.ro/......11-retail/

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da sau overclocking.

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă te uitai aici:
http://www.asrock.com/mb/AMD/980DE3U3S3/index.ro.asp?cat=Specifications
știai că... da este suportată cu un „micuț" dar... și anume numai în OC, adică overcloack.Pe scurt mai bine NU că nu va fi stabilă treaba de loc.Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da sunt compatibile. Singura problema este ca trebuie sa faci overclocking ca sa mearga la 1600 Mhz altfel iti vor merge doar la 1333 Mhz. Daca faci overclocking vei suprasolicita placa de baza si se va strica mai repede.

| Gabitzu246 explică (pentru Salontanul):

Este ok ce am ales aici? https://www.pcgarage.ro/cos/

| Salontanul a răspuns (pentru Gabitzu246):

Nu pot vedea ce ai ales in cos. Nu am acces la parola si username-ul tau. Dar daca sunt sub 8 Gb si cu frecventa de 1333 Mhz este OK. Dar si celelate erau bune. Ti-am spus ca le poti folosi la o frecventa mai mica sau sa faci overclocking.

| Gabitzu246 explică (pentru Salontanul):

Am ales asa:
Sursa Segotep Raynor Power 550W
Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box

Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3
Memorie ADATA Performance 4GB DDR3 1600MHz CL11 retail
Placa video MSI Radeon R7 260 OC 1GB DDR5 128-bit
Carcasa TRACER Joker
Si am eu un HDD SATA 2 de 80 GB

| Salontanul a răspuns (pentru Gabitzu246):

Da. E bine cu singura conditie cum ti-am explicat mai sus.

| Gabitzu246 explică (pentru Salontanul):

Cred ca te referi sa le tin la o frecventa mai mica, nu?

| Gabitzu246 explică (pentru Salontanul):

Va Multumesc ca ati avut rabdare cu mine!

| Salontanul a răspuns (pentru Gabitzu246):

Multumesc si eu! Ma refeream la frecventa mai mica dar si la faptul ca poti face overclocking ceea ce va reduce, insa, durata de viata a placii de baza.

| Salontanul a răspuns (pentru Gabitzu246):

Da sau overclocking.