| Cernea_Ramona_1988 a întrebat:

Buna ziua!
Am cumparat un laptop ASUS X551 SI Asi vrea sa instalez WINDOWS 7 ULTIMATE dar nu resusesc nicicum
Intrebarea mea este:
Trebuie facute ceva setari inainte ca sa pot instala WINDOWSUL?
PRECIZEZ CA IMI CITEȘTE CD-UL SI PORNEȘTE DAR DUPĂ PRIMI 2 PASII IMI DA RESTART SI O IA DE LA CAPĂT CU SA APĂS O TASTA SI ASA MAI DEPARTE!

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă este vorba de ăsta:
http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/X551CA/
și are preinstalat Windwos 8, verifică în UEFI cum e cu secure boot-ul. Dacă nu e codad frimeware-ul UEFI-ului Secure boot-ul se poate dezactiva, si eliminacauza pentru care nu poți instala Windows 7-le sau orice altceva în afară de Windows 8 pe el.
Daca nu poți dezactiva Secure boot-ul atunci ești condamnat la Windows 8.
De asemenea nu exclud nici un DVD cu Windows 7 incomplet sau modificat(de ăla furat din surse ilegale).
Succes

| gelu1970 a răspuns:

Daca citeste cd si iti iese pe monitor linia alba si deasupra scrie "windows loading files" si apoi se restarteaza atunci e posibil ca cd sa aiba o eroare. explica te rog mai bine la ce pas se restarteaza.