| bogdanmsu a întrebat:

Bună ziua, am o problema la calculator. Nu l-am mai aprins de 4 zile si cand l-am aprins imi arata pe monitor " verificati alim. Sursei cu energie..." ma poate ajuta cineva? PS: nu are praf sursa procesorul si placa video merg(culerul se înârte)

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Probabil calculatorul nu-i da semnal video, iar meniul monitorului este setat in lb romana, daca te-ai prinswinking.
Ina acest caz ar trebui sa verifici amanuntit de la ce poate fi, poate fi de oriunde memorii, placa video sau placa de baza.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In ce moment apare acest mesaj?
In ce limba?
Fa un screenshot, daca e posibil, sa putem spune raspuns mai exact.

(problema poate fi de la sursa de curent, dar poate fi si un virus).

| bogdanmsu explică:

Apare în limba română după câteva secunde după ce aprind si monitorul, în acest moment sunt pe tel si nu pot da pozele pe TPU

| Bula a răspuns (pentru bogdanmsu):

E suspect. Foarte suspect.
BIOS-ul detecteaza daca ai probleme de alimentare, dar n-am intalnit (inca) BIOS in limba romana.
De la momentul boot-arii nu se mai face verificarea tensiunilor din sistem, eventual cu programe specializate de testare.
Daca ai Windows in limba romana, atunci (teoretic) este posibil si asa ceva, dar ma indoiesc.

Daca BIOS-ul, precum si Windows-ul e in limba engleza, iar mesajul in limba romana, atunci ai o frumusete de virus "Made in Romania"

| Bula a răspuns (pentru laurentiu80):

E posibil, dar atunci ar trebui sa afiseze "Lipsa semnal", nicidecum " verificati alim. Sursei cu energie...".
E total altceva lipsa de alimentare si lipsa de semnal.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Bula):

Probabil calculatorul nu-i da semnal video, iar meniul monitorului este setat in lb romana, daca te-ai prinswinking.
Ina acest caz ar trebui sa verifici amanuntit de la ce poate fi, poate fi de oriunde memorii, placa video sau placa de baza.