| r0b3Rt03 a întrebat:

am si eu o mare nedumerire si anume.
Vreau sa imi achizitionez ceva la placa asta de baza (GA-G31M-ES2L v2.0) de regula as vrea sa imi iau 2 placute ram sa il fac la 4 gb ca am momentan la el 2 gb ram, dar nu-s sigur daca trebuie pana in frecventa de 800 sau mai mica. Si mai am si sursa asta care nu stiu daca o sa imi duca model (Modell FSP350-60HLN).

Astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca vrei sa faci dual channel, i-ati 2 module ram a cate 2gb, la frecventa de 800 mhz cat suporta placa ta de baza. Sursa nu-i o problema un modul ram nu consuma mai mult decat o baterie de tip AA ( acelea de le avem in telecomanda la TV )

6 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Cat dai pe rami iti cumperi un pc second hand cu 4gb ram si procesor quad core!

| CLCQ a răspuns:

Din ce vad ai numai 2 socluri pentru ram. Deci iti trebuie 2 placute de 2gb fiecare, cele vechi... le pastrezi bine -). DDR2 neaparat, 800mhz e numai bine, merge si 667mhz. Oricum daca amandoua sunt la fel, si pui 4gb, vei observa o oarecare imbunatatire.

| r0b3Rt03 explică (pentru CLCQ):

Ok dar sursa oare imi fa duce? Da si am de gand sa eau 2 placute a cate 2gb fiecare, si da am vazut ca sunt si la 667 si la 800 tu ce mi-ai recomanda?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru r0b3Rt03):

Sursa duce fara nici o problema, poti sa puni si o placa video cu alimentare 6 pini pe sursa si sa mearga.Si evident ca 800 e mai bine.

| CLCQ a răspuns (pentru r0b3Rt03):

La 800. Sursa nu are legatura cu schimbarea memoriilor, doar daca te hotarasti sa schimbi placa video, sa mai pui un hdd, etc.

| r0b3Rt03 explică:

AA iar configuratia este urmatoarea:
Procesor: E8400 Core 2 Douo 3.00 (x333)
Ram: am o placuta de 1gb la frz de 650, si una tot de 1 gb la frz de 555.
HHD:WD500AVDS-63U7B0 ATA.
Placa Video: Ati Radeon HD 5400 de 1gb DDR2 cu 64 bit.