| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua am un ceas q&q clasic din metal este argintiu, nichelat problema este ca la colturi incepe sa se ingalbeneasca sa se stearga luciul sau vopseaua cum se zice si as vrea sa stiu daca exista vopsea, solutie sau tratament chimic ceva ce as putea face sa nu se faca urat tot in timp.

1 răspuns:
| vladpici a răspuns:

Ideea cu vopseaua ar fi foarte greu, sunt multe probleme cum ar fi ca vopseaua trebuie aplicata pe un strat perfect curat si nivelat si cu scule de precizie. Ceasul fiind foarte mic nu e ca si cum ai vopsi o masina, deci eu zic sa renunti la ideea asta. Ce ti-as sufera ar fi sa cumperi un tub de polish auto (sa fie pasta, nu lichid si sa fie cat mai groasa pasta).
Apoi cu o carpa (din experienta mea cel mai bine functioneaza o bucata de carpa din blugi vechi) pui pasta pe carpa si incepi sa freci ceasul, poti da si pe geam fara probleme. O sa luceasca la final iti garantez! Chestia asta e valabila pentru orice nu numai pentru ceasuri. Spor la treaba!