| Jipa95 a întrebat:

Am un Samsung j3 2016 memorie interna 8gb, impreuna cu un card sd de 8gb, si ma intrebam cum pot sa fac atunci cand descarc o aplicatie sa se instaleze direct pe cardul sd. Exista o anume aplicatie pentru asa ceva, sau trebuie neaparat root la device?

4 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

+exista unele aplicatii ce se instaleaza direct pe cardul sd. cum ar fi unele jocuri mari.
dar majoritatea aplicatiilor se instaleaza pe memoria telefonului. dar le poti muta din setari din manager aplicatii.

| SasNetRomania a răspuns:

8gb in zilele noastre e putin, deoarece memoria pentru aplicatii din google play nu depaseste 1 gb. recomand un telefon de minim 16 gb sa aiba 4-4, 5gb memoria de aplicatii pentru google play.
era o aplicatie in trecut app2sd pentru a muta unele aplicatii insa necesita root.

| GaryOfLivia a răspuns:

Dacă instalezi aplicații de pe Magazin Play atunci nu merge să le instalezi direct pe SD Card, trebuie să te duci la fiecare aplicație în parte și să o muți.
Cred că există o cale să faci să se instaleze direct pe SD Card dar trebuie root

| dani777xd a răspuns:

Nu de duci la setarile telefonului la memorie si cauti acolo unde scrie card sd de acolo setezi ca tot ce descarci sa se intaleze in card sd laughing funda