| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Dacă vreau sa-mi schimb simul telefonului pentru o viteza mai mare la internet din cauza ca îl voi schimba voi pierde toate conversațiile de pe whatsapp? Aștept răspunsuri de la persoanele care au făcut asta. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Pierzi totul este riscant sa nu îți meargă bine pentru că unele distribuții de android sunt și ele făcute special cu drivere pentru apelativul acela telefonic care se găsește la adresa x in memorie și în eprom
Pt că placa de sunet se apelează cu un cod mașină gen drivere daca nu cunoaște placa aia de sunet sau procesorul acela sau placa video sau nuștiu ce existe posibil că nici măcar să nu vrea sa booteze

Nu cred că e chiar așa că la calculatoare că gata pui tu un Windows și merge

Ci aici cam fiecare fabricant de obiect hardware își modifică androidul special pentru a merge bine pe. piesele acelea electronice

Poate de multe ori au rezolvat anumite probleme hardware sau lipsuri prin mici programele ajutătoare.

Cum crezi că ar putea apela de exemplu camera sau lanterna daca nu știe ce cod Asci hexa să trimită androidul către northbridge apoi ăla sa trimită la alte organe interne din acel ffpga pentru că sa de-a comanda la anumiți tranzistori care să lase curentul să treacă prin ei și să iasă către led-ul respectiv

Cum crezi tu că ar putea să înțeleagă semnalele trimise de acea cameră daca softul nu este pregătit să interpreteze acel string de date.
Mai ales când sunt mai multe camere atunci trebuie sa știi să ii explici shutbridge-ului din fpga-ul respectiv pe care intrare să o ia la analizat și ce să facă cu acele tensiuni frecvente pentru că el primește pe un anumit pin o frecventa care până la urmă este interpretată poate că și date daca este digitala și trebuie să se raporteze la o librărie interna că să știe să transforme acele trenuri de impulsuri in informație digitala.
Mai sunt și abateri mai sunt și erori mai sunt și fluctuații între diversele componente pentru că lumea reală are multe radiații și trebuie dezvoltat soft care să știe să ia doar informația utilă din hazardul acesta de bombardare cu electroni
Să știe să facă filtru logic
Discriminare
Să știe să comunice sa mai întrebe încă o dată dacă comunicația este tx și rx
Să știe în ce limbaj poate întreba exact că și când ar trebui un integrat să știe să vorbească japoneza pentru că alt integrat nu cunoaște de cat japoneza asta se cheamă protocol de comunicare

| Lioana a răspuns:

Conversatiile de pe WhatsApp nu se pierd prin schimbarea sim-ului. Nici daca pui un sim cu alt numar nu pierzi conversatiile. Eu am schimbat nr si conversațiile au ramas.
Daca schimbi telefonul insa, pentru a pastra conversatiile trebuie sa faci backup pentru ele in contul Google si apoi le downloadezi la logarea in aplicație de pe telefonul nou.

| VoidEternal a răspuns:

Contul de Whatsapp este asociat cu un număr de telefon. Când schimbi simul numărul de telefon rămâne același deci nu se pierde nimic. Daca schimbi doar simul, nu trebuie sa faci absolut nimic în plus. Oprești telefonul, predai simul vechi, operatorul îți activează simul nou cu numărul tău, îl bagi in telefon, îl pornești și aia e. Pe Android WhatsApp își face back-up in contul tau de google, in Google drive mai precis. De obicei se face săptămânal automat dar se poate face și la cerere din setări oricând vrei tu. Dar sigur nu o sa fie nevoie.

| VoidEternal a răspuns:

Stai, când zici că schimbi simul, te referi că pui un sim cu alt număr?

In cazul asta e și aici o procedura dar se poate:

https://faq.whatsapp.com/......ne-number/

| cfrtobias a răspuns:

La whatsapp exista backup, dar inca o problema este nu stiu daca iti accepta acelasi numar cu alt sim