| belciuge a întrebat:

Buna ziua
Incerc sa-mi promovez site-ul de bijuterii gratis, am gasit un site de traffic exchange, eu clickez alte site-uri si altii clickeaza site-urile mele dar. nu stiu daca acest trafic international (site-ul este din America) ma ajuta in clasificarea in primele pagini in Google. Google ia in calcul numai vizitatorii din Romania cand face acel clasament la cautarea dupa un anumit cuvant cheie? – ex. "bijuterii", "bijuterii handmade" etc.

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Traficul nu are nicio relevanta in rank ul pe google. daca vrei sa faci o treaba serioasa angajeaza pe cineva care stie cu ce se mananca seo. rankarea pe google cat mai sus e o chestie destul de complicata, nu tine de trafic, tine de backlink uri de calitate, obtinute organic, de un site structurat bine si cu un continut adecvat nisei din care face parte

| K0sti a răspuns:

Nu, din contra, te poate trage in jos acel traffic exchange. In plus acel exchange se face cu site-uri derizorii care nu au nicio relevanta. Citeste aici cate ceva: http://www.attagency.ro/blog/seo/103-metode-promovare-site-online.html
Ai mult de munca!

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Nu prea are relevanta.

| belciuge explică:

Multumesc pentru raspunsuri si pentru acel link de optimizare SEO.

Nu cred ca fac ceva gresit. si nu cred ca s-a inteles cum obtin mai multi vizitatori pe site-ul meu.
Sunt site-uri mai ales din America, te inregistrezi si ai posibilitatea sa "surf"-vizualizezi cate 20sec. un site, dai apoi "Go" sau apesi pe o imagine care apare de 2 ori intr-o casuta cu mai multe imagini si iti apare urmatorul site de vizualizat, daca de exemplu vizualizezi 100-200 de site-uri intr-o zi, obtii niste credite si din aceste credite poti "plati" ca alti utilizatori ai acelui site sa vizualizeze site-ul tau.

Dar. da, cred ca nu numai numarul de vizitatori mare este necesar pentru o buna pozitionare Google. am un site "bun", cu ultima tehnologie, HTML cred, am si continut, cred ca conteaza si numarul de comenzi finalizate (am prea putine deocamdata). acum aud pentru prima data de aceste backlink-uri. Backlink este atunci cand platesti afisarea unui banner pe un site pentru femei, de moda (eu vand bijuterii) sau pe Facebook si vizitatorii de pe acel site acceseaza site-ul tau?
Am facut o luna reclama prin Google Adwords si am ajuns sa fiu contorizata la toate cele 23 de cuvinte cheie, la "bijuterii" cuvantul cheie principal aveam pozitia 106 in Free Monitor for Google (platit 3.000 de leiwinking – Accesarile acelea venite de pe pagina de cautare pe Google sunt tot backlinks?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri,
Elena