| Leonardo_Birsan_1995 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa achizitionez un televizor Samsung UE55F6400 SmartTV LED 3D si, fiind primul meu televizor 3D, am cateva nelamuriri:

1. Stiu ca sunt mai multe "tipuri" de 3D: doua imagini una langa cealalta, una deasupra celeilalte si suprapuse. Intrebarea mea este: care este "tipul" cel mai des intalnit pe internet de film 3D si daca se poate seta din televizor cum sa mearga (sus-jos, stanga-dreapta sau suprapus) in functie de film?

2. Daca cumpar si un HDD extern cu USB si pun pe el filme 3D de pe calculator si il conectez la TV im va "citii" filmul in format 3D?

3. Direct de pe calculator prin cablu HDMI por rula filme 3D? Precizez ca configuratia PC-ului meu este urmatoarea:
Placa de baza MSI G31M (MS-7379)
Procesor Intel Core 2 Duo 2. 2GHz x64
Memorie 2GB RAM DDR2
Placa video nVidia GeForce 210 1GB DDR3 64bits

Rog foarte mult pe cineva care se pricepe sa imi explice si mie.
Va multumesc frumos si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie!

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

1.Care are conversie Sus-Jos are si conversie Stanga-Dreapta de obicei deci nu ar trebui sa-ti faci problema legat de punctul 1 (la Samsung daca nu ma insel sunt chiar 3 optiuni: sus-jos, stanga-dreapta si stereoscopic).

2. Ti-l v-a citi, ii insa posibil ca anumite formate de.mkv sa nu le citeasca, dar in mare parte (80-90%) din formate sunt citite cu succes de catre Samsung (la LG existau unele probleme cu serile din 2013 citeau doar imagine si nu puteau sa decodeze sunet pe mkv-uri).

3. De pe calculator nu cred ca poti sa rulezi decat filme in format stereoscopic (care nu-ti dau un efect prea "wow"). Nu stiu daca pe intrare HDMI iti da posibilitatea de conversie a imaginii pentru a o vedea 3D.

Poti folosi un USB stick de 16/32 GB pentru filme asta daca nu vrei blueray-ul care sa aiba o rezolutie de nebuna (care sare de 40GB). Dar daca stau sa ma gandesc la pret cred ca tot mai bine iesi cu un HDD extern, la 200 ron gasesti unul de 250 GB si nu mai ai probleme.