| anonim_4396 a întrebat:

Bunaa! Am o problema cu o unitate. Sper sa nu radeti,nu ma prea pricep la termenilaughing. Am luat o azi de la cineva,am deschis o si facea mult zgomot. Pc mergea normal,puteam intra pe net etc. Ventilatorul dinauntru merge dar scoate un sunet deranjant chiar si acum dupa ce l am curatat bine de tona de praf ce o avea. Am observat totusi ca ventilatorul de la sursa, din spate nu se invarte. Si cand il invart cu mana se invarte foarte greu. Ce pot face? Pot rezolva singura problema asta?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Singură nu prea.Nu deții cunoștințe și nu cred că ai și scule.Calculatorul tău are nevoie de mentenanță. Sunetul ce-l auzi e de la coolerele fie de pe carcasă fie de la procesor,. Daca e de la procesor nu se poate service-a ci trebuie înlocuit.Ventialtorul de la sursă trebuie să se învârtă tot timpul că de nu se arde sursa.Acel ventiualtor are 2 roluri. Evacuază aerul cald din unitate și răcește tranzistorii de stabilizare a tensiunii.Recomand să nu mai folosești calculatorul până la remediarea problemei. Dacă ești din Cluj te rezolv eu.Succes

| danutzu96 a răspuns:

Nu te baga sa desfaci sursa! sunt tensiuni mari acolo. Mai bine cheama pe cineva sa te ajute.

| AleXzpm a răspuns:

Salut.
Daca nu este ars motorasul din spate, de la sursă poate trebuie doar centrat, gen sa desfaci grătarul ăla din spate și sa ai grijă ca ventilatorul să nu atingă nimic.
Spor!

| Bubu_Fkt_2000 a răspuns:

Te pot ajuta eu, cred că ţi s-a dus pasta de la ventilator, trebuie să te duci la un specialist, în calculatoare să îţi pună puţină pastă, mai mult de 10-15RON nu poate depăşi! SPER CĂ TE-AM AJUTAT! FUNDA