| megarogorty a întrebat:

Bune TPU am o problema am un laptop Dell inspiron n5010 cu placa video ati radeon mobility hd 5650 ram de 3gb si procesor Intel core i3 si am leptopul de 3 ani dar de cand l-am luat mi se incinge doar l-am curatat mereu nu-i murdar de praf am si coolerpad si degeaba tot frige nu-i normal si am lag la multe jocuri
nfs carbon, underground 2, hot pursuit 2010, most wanted 2012,
the run, dirt 2 dar tote aceste jocuri au cerinte bune pentru laptopul meu. am vazut pe net toate aceste jocuri am scris ce placa am si procesor si la alti merge de ce. funda

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi că l-ai „mângâiat" cu aspiratorul și i-ai curățat tastele de praf și atât, atunci ar fi momentul sa îl duci în service să îl curețe de praf în interior, să verifice chipseturile ca să nu fie desprinse de pe placa de bază, să verifice cum îi cu pasta termoconductoare la procesor și la chipsetul plăcii video
Mai mult ca sigur trebuie facuta mentenanța, iar dacă ai noroc ca din cauza caldurii disipate să nu îti fie afectate chipseturile totul va funcționa. Dacă s-au produs avarii se rezolva pein reflow, adica re lipirea lor pe placa de bază, cu mențiunea că asta va crea probleme de acum î colo.Deci daca ai avut așa problemă mai bine îl vinzi și iei altul că tot din service în service o să fii cu el.
Succes

| K0sti a răspuns:

Cum l-ai curatat de praf? Pasta la procesor ai schimbat-o in astia 3 ani?

| costy20br a răspuns:

La fel am si eu, il am de 4 ani si nu am avut probleme, eu il desfac si il suflu din cand in cand cu compresorul mai ales la ventilator. Si nu-l pun pe pat fara sa il pun pe un suport ca sa-si faca racirea mai ales cand stau pe jocuri altfel il prajeam si eu.