| RAY a întrebat:

Cam in cat timp trebuie sa intre un laptop cu 4 gb de ram, procesor 1300 mhz dual core, dupa o instalare de windows 8.1, de cand il aprinzi si pana in windows?

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ti-am dat un program, Kingsoft PC doctor, instaleaza-l si el iti va calcula timpul de bootare si o sa-ti spuna daca e bun sau nu, functie de ce aplicatii ai.
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Timpul difera, dar cu toate, in jur de 30-40 sec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 -15 secunde, asa intra laptopul meu Toshiba cu specificatiile care ai zis tu.Am windows 8 original.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Instalarea facuta de pe stik? cu tot cu antivirus, programe, drivere in cat timp? conteaza si daca stikul usb e facut pe un pvc mai vechi? conteaza ordinea din bios de butare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stai ca nu inteleg.cat timp dureaza instalarea sau cat timp boot-eaza windows-ul la pornirea laptopului?
Ah, cred ca inteleg.Da, de la pornirea laptopului, cand apesi butonul de pornire trebuie sa boot-eze circa 15 secunde pana apare desktop-ul. Ce nu am inteles?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,cu totul, depinde cate ai in start-up.Cate programe ai setat sa se deschida cu windowsul odata.E nu am de exemplu, messul, antivirusul si altele.eu le deschid manual cand doresc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca intarzie 2-3 minute sa zicem pana porneste toate care le ai in start-up, un windows 8.1 se vede daca merge bine daca deschide repede un program la dublu click. Win 8 are o viteza de reactie foarte mare.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca tot ai original zi-mi dupa ce bagi acel serial mai trebuie sa il activezi dupa instalare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

La mine Toshiba a venit cu windows-ul instalat. Daca bagi acel serial e poate pentru doar o vreme activat si va trebui sa-l reactivezi. Sigur ca nu mai trebuie activat dupa instalare odata ce ai bagat acel serial. O sa-ti trimit un link de pe imgur.com in care ai sa vezi in cat timp boot-eaza windowsul meu ca sa iti faci o idee.la mine boot-eaza si antivirusul care scaneaza periodic, dar si advanced system care si multe altele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca pe imgur.com nu merge sa pun video, in oorice caz a boot-at cca 20 de secunde pana au aparut iconitele si iti spun ca am multe rograme la boot-are.