| CosminGabriel2000 a întrebat:

Care ar fi cerințele minime pentru un laptop/PC gaming?
Îmi puteți spune și recomandările pentru cerinte? Aș vrea să imi achiziționez un laptop cu următoarele : procesor i5 2.2 Ghz quad-core, ram 6GB DDR3, placă video încorporată HD max 2 GB, HDD 500 GB.
El pare bun dar e nitel cam scump și aș vrea să stiu care ar fi cerințele minime și recomandate. multumesc!

Răspuns Câştigător
| FlorinCiokan a răspuns:

Daca vrei Gaming ci nu portabilitate, nici sa nu te gandesti la un Laptop. mai ales acela zis de tine la gaming e praf.
Daca vrei sa iti mearga toate jocurile cam asta sa alegi.
Procesor i3 dar sa fie Skylake sau Procesor i5 Skylake daca ai buget.
8 GB Ram 1600 mhz minim dar 2 placute.
Placa video NVIDIA ( nu alege Radeon! ) De la GTX 700 in sus depinde de buget sunt cele mai bune. daca alegi cea 750 Ti GDDR5 128 bit e o alegere buna ca fiind cea mai ieftina. Placa baza soket 1150 cam oricare. Asus e cea mai buna. Sursa 500W minim.
Astea ar fi.
Uite aici am ajutat si pe altcineva cu o constructie de 2000 lei +-
http://www.tpu.ro/......s-bugetul/
Cu toate componentelee.
Nu alege laptop! Daca vrei gaming nu alege laptop! doar daca vrei browser si filme.
Sper ca am fost de folos. Bafta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru gaming iti recomand PC-ul. In general un minim pentru gaming ar fi:
Intel I3 4170
8gb RAM ddr3 1600mhz
Nvidia GTX 750 TI
Sursa 500 W
Daca vrei mai mult va trebui sa investesti de la 3000 de lei in sus