| davidiu a întrebat:

Care e diferența dintre un procesor skylake si unul normal?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate procesoarele sunt normale inclusiv Skylake. Cu frecvente de pana la 4 GHz (4. 2GHz in mod Turbo), noile procesoare Intel Core 6th generation inlocuiesc generatiile anterioare "Haswell" si "Broadwell", aducand imbunatatiri la nivel de performanta si eficienta consumului de energie. Noua familie de procesoare "Skylake" face trecerea la memorii DDR4, completand tranzitia începuta anul 2015 cu platforma "Haswell-E". Mai mult, a aparut Skylake R generatia de procesoare integrate in placa de baza. Asa ca va trebui, in timp, sa cumparam placa cu totul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul Skylake e la fel de normal, nu exista procesor skylake si procesor normal. Skylake este nucleul, unele nu au Skylake, au Haswell, Broadwell etc. Sunt la fel de normale. Diferenta este nucleul.

| Juviia a răspuns:

Skylake e mult mai bun, tehnologie noua.

| onenumber a răspuns:

Tehnologie mult mai noua si un pret triplu, iar peformantele nu-s asa laudabile.