| SSaleu20 a întrebat:

Care e treabă cu plăcile de bază am4 cu modelul a320, b450 etc, care e diferența? Eu vreau sa iau o placa la 300lei noua cu 4 sloturi pentru RAM și să pun acum un ryzen 3 gen1 și pe viitor sa pot uppgrada la ryzen 7 gen2.
Găsesc ceva in 300lei? Și care e diferenta intre modelul b450/350 și a320?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Principala diferenta este ca pe o placa ce incepe cu B poti face overclock iar pe una ce incepe cu A nu. Alta diferenta minora e ca placile ce incep cu B suporta 2x USB 3.0 iar cele cu doar 1 singur.
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-ab350m-ds3h/
Am gasit asta pentru 307 lei.zic ca merita.