| rose345 a întrebat:

Care este cel mai usor limbaj de programare? Stie cineva un tutorial pentru incepatori?

Răspuns Câştigător
| raducebotari a răspuns:

In general programarea nu e usoara la inceput.Pascal e un limbaj usor, dar e vechi.De aceea eu iti recomand sa incepi cu C/C++.O carte buna pentru incepatori este Totul despre C/C++ de
Kris Jamsa si Lars Klander. Poate o gasesti in librarie sau pe net in format pdf.Bafta si sa nu renunti niciodata oricit de greu ar fi, programarea e foarte captivanta.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista "cel mai usor" limbaj de programare. Limbajul e doar o unealta cu care programatorul pune in practica cunostintele de programare. Cel mai bun limbaj pentru a intelege lucrurile de baza in programare e C/C++

| 0crYsis0 a răspuns:

C/c++,ca sa inveti ce e de baza descarca aplicatia codeblocks si uite.te pe youtube la tutoriale codeblocks. Sunt si in romana.

| XYXYXYZ a răspuns:

Eu nu am un raspuns la intrebarea ta, dar vreau da-ti dau 2 site-uri pe care eu le consider interesante: https://www.coursera.org/course/interactivepython1 ( acest curs se poate face gratuit online si te invata lucrurile de baza in Python.Pe langa faptul ca inveti ceva, e si distractiv pentru ca pe parcursul cursului o sa inveti sa programezi chiar un fel de mini-jocuri! Este pentru incepatori, dar trebuie sa stii engleza.)
https://www.codecademy.com/ (aici nu sunt filmulete, sunt tutoriale scrise in engleza. Gasesti tutoriale pentru mai multe limbaje de programare.)