| anonim_4396 a întrebat:

Care este deosebirea dintre o bicicleta medicinala magnetica si una mecanica?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Pretul...straight face

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se pare ca pretul face o diferenta, bicicletele magnetice fiind ceva mai scumpe. La cele care sunt mai ieftine (cred ca indiferent de model) exista limita de 100 de kg. Mai exista diferente intre modul de franare. Lumea spune ca e mai buna bicicleta magnetica ca nu are curea sa se uzeze. Vezi mai multe citind forumul, din care iti dau un fragment,
"diferenta dintre bicicletele mecanice si cele magnetice este modul de franare: la cele magnetice pedalele se opresc instantaneu in momentul in care te oprsti din pedalat, in timp ce la bicicletele mecanice pedalele se mai invart de cateva ori, in virtutea inertiei. diferenta de confort este mare."
http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=21700&forum=3
De pe un alt forum am cules ca bicicleta magnetica ar fi mai buna din cauza ca are "miscarea uniforma pe cand la cea mecanica merge mai in hopuri"
vezi mai jos
http://idieta.ro/forums/showthread.php?t=18077
iti dau si o adresa unde poti vedea mai multe tipuri de biciclete de fitness:
=http://www.sportive.ro/....../index.php
Parerea mea e ca orice bicicleta e buna daca e folosita regulat... Daca nu devine doar un obiect in plus de care te impiedici si pe care trebuie sa te gandesti unde s-o ascunzi... ca sa nu ti se mai reproseze "faptul ca s-au dat niste bani pe ea si zace acolo... "

| jahjah a răspuns:

A mai fost intrebarea asta: http://www.tpu.ro/......etice.html

| bbdotgirl a răspuns:

Daca pedalezi mult nu ti se dezvolta muschii de pe picioare in loc sa se duca grasimea?

| idcatalin a răspuns:

Cea mecanica nu iti forteaza muschii atat de mult ca cea magnetica. In plus cea mecanica are o banda care se va uza in timp. Uite aici toate diferentele http://www.topcadouri.ro/......iptice.php

| eduardbest333 a răspuns:

Bicicleta mecanica

se gaseste la cel mai mic pret dintre toate modelele de biciclete fitness; franarea este mecanica ( in momentul opriri exercitiului, pedalele mai ruleaza putin )iar din acest motiv se uzeaza cureaua mai repede
mecanismul de rulare este pe curea fara volanta
este exclusiv pentru utilizare casnica.

Bicicleta magnetica

pretul difera in functie de caracteristici, brand, si gama din care face parte ( home, semiprofesionala sau profesionala )
franarea se face magnetic ( in momentul opriri pedalarii, pedalele se opresc aproape in acelasi timp )
mecanismul este asemanator cu cel de la bicicleta mecanica dar are volanta, si mai multe nivele de rezistenta la pedalare.

Bicicleta eliptica

pretul difera pretul difera in functie de caracteristici, brand, si gama din care face parte (home, semiprofesionala sau profesionala)
franarea se face magnetic ( cureaua dureaza mai mult, uzura fiind minima )
solicita mai multe grupe de muschi deoarece utilizatorul sta in picioare si isi misca tot corpul in momentul exercitiului
mecanism cu volanta; are mai multe trepte de reglare a rezistentei

| Allexxxutzu88 a răspuns:

Diferenta consta la sistemul de franare. Cele mecanice le vei gasi mai ieftine, insa nu ofera o rezistenta foarte mare la pedalare. O parere iti poti face aici: https://www.sportist.ro/fitness-si-gimnastica/biciclete-de-fitness.html

| drsmatei a răspuns:

Sincer sa fiu, sunt multe diferente intre aceste produse, pornind de la pret si pana la principiile de functionare.
Arunca o privire aici ca sa vezi ce inseamna o bicicleta fitness cu adevarat performanta: www.fitnessmaster.ro/bicicleta-fitness/